Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bácskay Ildikó
Innovatív, topikális gyógyszerformák formulálása és vizsgálata, penetrációfokozó segédanyagok hatásának vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Gyógyszerészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Bácskay Ildikó
helyszín (magyar oldal): DE GYTK, Gyógyszertechnológiai Tanszék
helyszín rövidítés: GyTec


A kutatási téma leírása:

Bevezetés:

A dermális gyógyszerbevitel manapság nagy népszerűségnek örvend, hiszen fájdalommentes, nem invazív kezelési mód, mely az emésztőrendszert elkerüli, így sokkal kevesebb mellékhatással kell számolnunk. A bőrön keresztül alkalmazható, innovatív gyógyszerformák számos előnnyel rendelkeznek a hagyományos külsőleges gyógyszerformákkal szemben, többek között szabályozott hatóanyagleadást biztosítanak, fokozzák a hatóanyag biohasznosíthatóságát és permeációját, emellett biztonságosabbnak is bizonyulnak a hagyományos készítményekkel szemben, hiszen sok esetben biodegradábilis makromolekulák alkotják.

Célkitűzés:

A Gyógyszertechnológiai Tanszéken folyó kísérleti munkához kapcsolódva célul tűzzük ki, hogy innovatív, külsőleges gyógyszerformákat pl. transzdermális tapaszokat, nanogéleket fejlesztünk és a biohasznosíthatóság növelése érdekében penetrációfokozó segédanyagok hatását vizsgáljuk a formulált készítményeken. Emellett sejtéletképességi vizsgálatokat végzünk a felhasznált segédanyagokkal, ezáltal biztosítva a készítmények biztonságos alkalmazhatóságát.

Anyagok, módszerek:

Kísérleteink során a formuláláshoz elsősorban biodegradábilis és biokompatibilis makromolekulákat vagy gélképző anyagokat használunk fel, pl. nátrium-alginátot, chitosant, valamint az összetételeket új, nem ártalmas és nem irritatív hatású penetrációfokozó segédanyagokkal kombináljuk. A formulált készítmények gyógyszerforma vizsgálatainak elvégzése mellett a hatóanyag felszabadulását in vitro és ex vivo körülmények között is vizsgáljuk. A biokompatibilitási vizsgálatokat HaCaT sejteken végezzük el MTT teszt

segítségével. A HaCaT sejtvonal humán, felnőtt bőrből származó immortalizált keratinocytákból épül fel, melyben a sejtek képesek rétegzett epidermális struktúrát is kialakítani [1].

A hatóanyag felszabadulását Franz diffúziós cella segítségével vizsgáljuk, mely egy membránnal szabályozott rendszer és segítségével a hatóanyag készítményalapból történő felszabadulása vizsgálható. A membrán lehet szintetikus és állatból származó bőr is, melyek segítségével a vizsgált modell hatóanyagnak a formulált gyógyszerkészítményből történő diffúziója és ezáltal a biohasznosíthatósága is meghatározható [2]. Az MTT teszt egy in vitro citotoxicitási teszt, melynek lényege, hogy a metabolikusan aktív sejtek endocitózissal felveszik a tetrazolium-bromidot és formazán kristályokká alakítják őket, majd előhívás után a spektrofotométerrel mért színintenzitás egyenesen arányos az életben maradt sejtek mennyiségével, tehát a félhatásos gátló koncentrációt mérjük (IC50) [3].

Várható eredmények:

Kísérleteink során a formulált gyógyszerkészítmények várhatóan biztonságosan alkalmazhatóak és a felhasznált penetrációfokozó segédanyagoknak köszönhetően a bőrön keresztül nehezen bejuttatható hatóanyag biohasznosulását növelni tudják.

Várható gyakorlati hasznosítás:

A kutatás során létrehozni kívánt innovatív formulációk mind a hatásosságban, mind a beteg együttműködésben nagy előrelépést jelenthetnek, hiszen a pontos dozírozás mellett jobb biohasznosíthatóságot, jobb permeációt eredményez topikális alkalmazásuk, emellett a formulációk alapjait képező alapanyagok is kevésbé vagy egyáltalán nem irritatívak és biokompatibilisek, biodegradábilisak.

előírt nyelvtudás: angol B2
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )