Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Siposné Fehér Pálma
Növényi hatóanyagokat tartalmazó külsőleges gyógyszerkészítmények formulálása penetrációt fokozó segédanyagok alkalmazásával

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Gyógyszerészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Siposné Fehér Pálma
helyszín (magyar oldal): DE GYTK Gyógyszertechnológiai Tanszék
helyszín rövidítés: GyTec


A kutatási téma leírása:

Bevezetés és háttér:
A természetes eredetű hatóanyagokat tartalmazó külsőleges készítmények alternatív lehetőséget nyújthatnak bizonyos kórképek kezelésére. Akár preventív vagy terápiás céllal történő használatukkal elkerülhetővé válnak a szintetikus összetevők által okozott nem kívánt hatások, emellett a betegek döntő többsége magasabb fokú együttműködést mutat a természetes eredetű gyógymódokkal szemben. Azonban sokszor abba a problémába ütközünk, hogy a természetes eredetű kivonatok biológiailag aktív komponensei rossz vízoldékonyságuk mellett gyakran biológiai membránokon is rosszul penetrálnak, ami alacsony biohasznosulást eredményez. A különböző emulgensek alkalmazása a gyógyszertechnológiában számos előnnyel bír. Segítségükkel lehetővé válik a kedvezőtlen permeabilitással és/vagy csekély vízoldékonysággal rendelkező hatóanyagok (BCS II-IV.) biohasznosulásának növelése.
Célkitűzés:
Gyógyszertechnológiai Tanszéken folyó kísérleti munkához kapcsolódva célul tűzzük ki, hogy különböző növényi hatóanyagok alkalmazásával megnövelt biohasznosulású külsőleges készítményeket hozunk létre. Terveink között szerepel a különböző formulációk egymással való összehasonlítása a hatóanyag biohasznosulásának, valamint a biokompatibilitás szempontjából, illetve az antioxidáns és a gyulladáscsökkentő hatás in vitro és in vivo vizsgálata.
Anyagok, módszerek:
Gyógyszerformaként bőrfelületre szánt készítményeket (gélek, krémek) szeretnék létrehozni. Preformulációs kísérletek és gyógyszerforma vizsgálatok (konzisztencia vizsgálata Brookfield Texture Analyzer berendezéssel, pH mérés, reológiai vizsgálat Rheolab QC rotációs reométerrel) segítségével meghatározásra kerülnek a formuláláshoz szükséges segédanyagok típusai. A számszerűsítjük a készítmények viszkozitását, ami előrevetíti a hatóanyag felszabadulásának és diffúziós képességének mértékét. Vizsgáljuk továbbá a növényi hatóanyagok felszabadulásának mértékét és sebességét a különböző formulációkból. MTT sejtéletképességi vizsgálatot és transzport kísérleteket hajtunk végre humán keratinocita sejtvonalon (HaCaT), illetve humán colon adenocarcinoma sejtvonalon (Caco-2) valamint in vitro és in vivo vizsgálatokat végzünk a készítmények antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatásának jellemzésére.
Várható eredmények:
A gyógyszerforma, a hatóanyag kioldódási és a biokompatibilitási vizsgálatok, valamint az in vitro és in vivo kísérletek alapján kiválasztásra kerül a legkedvezőbb tulajdonságokkal rendelkező készítmény. A kísérleti munka gyakorlati jelentősége, hogy különböző gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatással rendelkező növényi hatóanyagokból megfelelő biohasznosíthatóságú külsőleges formulációk kerülnek előállításre, melyek alkalmasak különböző bőrgyógyászati kórképek kezelésére.
A PhD munka finanszírozása a „A TKP2021-EGA-18 számú projekt a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatással, a TKP2021-EGA pályázati program finanszírozásában valósul meg.”

előírt nyelvtudás: angol B2 szint
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )