Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Nemes Dániel
Innovatív hormon tartalmú készítmények fejlesztése ciklodextrin polimerek használatával és in vitro, ex vivo és in vivo vizsgálataik

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Gyógyszerészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Nemes Dániel
helyszín (magyar oldal): DE GYTK Gyógyszertechnológiai Tanszék
helyszín rövidítés: GyTec


A kutatási téma leírása:

Bevezetés és háttér:
A ciklodextrineket (CD) már régóta használják a gyógyszeriparban segédanyagokként, illetve rosszul oldódó anyagok esetén az oldékonyság és a biohasznosulás növelésére. A natív ciklodextrinekről sok információval rendelkezünk azok biohasznosulásáról és szervezeten belüli eloszlásukról, azonban a ciklodextrin polimerekről és az általuk létrehozott komplexekről jóval kevesebb információ áll a rendelkezésünkre. A CD-polimerek új lehetőséget nyújtanak a gyógyszertechnológiai fejlesztésekben, például elnyújtott hatóanyag-leadásra, intelligens hatóanyag-felszabadulásra, illetve gélképzésre képesek. Emiatt ezen polimerek iránt egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik.
Célkitűzés:
Gyógyszertechnológiai Tanszéken folyó kísérleti munkához kapcsolódva célul tűzzük ki, hogy több információt szerezzünk a ciklodextrin-polimerek és azok hormonnal képzett komplexeinek felszívódásáról többféle in vitro, ex vivo és in vivo modell rendszeren keresztül. A módszereket összehasonlítsuk és az in vivo hasznosulás becslésére modell rendszert állítsunk fel.
Anyagok, módszerek:
Az in vitro vizsgálatok során in-line cell készüléket, illetve Franz-diffúziós cellát alkalmazunk mesterséges membránokkal. Ezek a membránok különböző pórusmérettel (3kD-tól 50 kD-ig) és anyagösszetétellel (poliamid, cellulóz, cellulóz-észter) rendelkeznek. A vizsgálat során az ösztradiol felszívódását vizsgáljuk a membránokon keresztül, melyek modellezik a belet, a bőrt és a kötőszövetet. A különböző pórusméretű membránokon emellett vizsgáljuk még, hogy az ösztadiol-CD polimer komplexből milyen mértékben képes felszabadulni a hatóanyag és önmagában penetrálódni. Illetve figyelembe véve a polimer komplex méretét, az 50 kD-os membránon pedig vizsgáljuk a komplex penetrációját, majd az ezt követő hatóanyag felszabadulást. A kísérleteket in vitro sejtes kísérletekkel folytatjuk, ahol Caco-2, HaCat sejtrétegen , illetve 3D kötőszöveti modelleken vizsgáljuk a hatóanyag penetrációját.
A kutatás második részét az ex vivo és in vivo kísérletek elvégzésére kerül sor, preparált bélszöveten keresztül vizsgáljuk az ösztradiol hatóanyag felszívódását, továbbá preparált kötőszöveti metszeteken vizsgáljuk a hatóanyag eloszlását. A bélszakaszokat izoláljuk és Franz-diffúziós módszerrel, illet bél-zsák modellen vizsgáljuk a felszívódás mértékét. A bőr illetve, kötőszövetek esetén egy átalakított Franz-diffúziós cellákon végezzük a kísérleteket, melyek alkalmasak kisebb szövet darabok feltételére. A kísérleti munka végső fázisában állatkísérleten bizonyítjuk a hatóanyag leadás sikerességét. A kapott eredmények felhasználásával sub cután alakalmazható injekciót, transzdermális tapaszt és orális kapszulát fejlesztünk.
A vizsgálatok során az átjutott hatóanyagok mennyiségének mérésére ELISA kit módszert állítunk be, továbbá HPLC és LC-MS módszert, melyek már alkalmasak a ciklodextrinek mérésére is.
Várható eredmények:
A kapott eredmények olyan alap kutatási eredményekhez vezethetnek, melyek a későbbi ciklodextrin polimer alapú gyógyszerfejlesztés kiinduló pontjai lehetnek. A ciklodextrin-polimerek felhasználásával lehetőség nyílik a programozott hatóanyagleadásra, ezáltal biztosítható a megfelelő gyógyszerszint hosszabb időn keresztül és a jobb beteg compliance.
A PhD munka finanszírozása a „A TKP2021-EGA-18 számú projekt a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatással, a TKP2021-EGA pályázati program finanszírozásában valósul meg.”

előírt nyelvtudás: angol B2 szint
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )