Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Mihály József
Szikora Szilárd
A myofibrillogenezis molekuláris mechanizmusainak vizsgálata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Szikora Szilárd
társ-témavezető: Mihály József
helyszín (magyar oldal): HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont, Genetikai Intézet
helyszín rövidítés: SZBK


A kutatási téma leírása:

A myofibrillumok sorozatosan ismétlődő szerkezeti és funkcionális egységekből, szarkomerekből állnak. Ezek a magasan rendezett struktúrák már a premyofibrillumokban is kimutathatóak, ahol a fejlődő szarkomereket a Z-lemezek határolják. A premyofibrillumokra jellemző, ún. proto-szarkomereknek a kialakulásuk után még egy igen jelentős növekedési folyamaton kell keresztülmenniük, hogy elérjék végső hosszukat és szélességüket, amely az adott izomra jellemző. Fő modellrendszerünk, a Drosophila indirekt repülőizom (IFM) esetében a szarkomerek hosszabbodása 1,7-szeres, míg az átmérőjük közel 5-szörösére nő. Bár a fő izomfehérjéken (azaz az aktinon, miozinon és titinen) kívül néhány további fehérjét is összefüggésbe hoztak a myofibrillogenezissel, a vékony filamentumok növekedésének és a myofilamentumok perifériás integrálódásának a fő mechanizmusai nagyrészt ismeretlenek maradtak. Az elmúlt években kutatócsoportunk azonosított több olyan aktin szabályozó fehérjét is, amelyek egyértelműen hozzájárulnak a szarkomer növekedés legalább egy aspektusához a szabályozásához. Ezeknek a fehérjéknek a kezdeti jellemzése alapján a CapZ, a V1/Myotrophin, a Flightless-I, az LRRFIP2, a SALS és két formin (DAAM és Fhos) fontos szerepet töltenek be a myofibrillumok vastagodásában, míg a SALS, DAAM és Fhos fehérjék a szarkomerek/vékony filamentumok elongációjában is szerepet játszanak. Jövőbeni vizsgálataink célja genetikai, biokémiai, sejtbiológiai és szuperrezolúciós képalkotó technikák kombinációjának használata ezen fehérjék molekuláris mechanizmusainak a felderítésére. Tekintve, hogy ezeknek a fehérjéknek a hibás működése emberben myopathiák vagy cardiomyopathiák kialakulásához vezet, arra számítunk, hogy eredményeink hozzájárulhatnak az izombetegségek patomechanizmusainak a jobb megértéséhez.

előírt nyelvtudás: angol középfok
további elvárások: 
Drosophila genetikában és/vagy molekuláris biológiában és konfokális mikroszkópizálásban való jártasság előny.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )