Témakiírás
 
Tóth Viktor
Stenger-Kovács Csilla
A közönséges nád (Phragmites australis) és a gyékény (Typha sp.) összehasonlító vizsgálata és limnoökológiai hatásai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pannon Egyetem
környezettudományok
Kémiai és Környezettudományi Doktori Iskola

témavezető: Stenger-Kovács Csilla
társ-témavezető: Tóth Viktor
helyszín (magyar oldal): Balatoni Limnológiai Kutatóintézet
helyszín rövidítés: BLKI


A kutatási téma leírása:

A vízparti növénytársulások meghatározó emergens növényfajai a nád és a gyékény. Nagy kiterjedésű, homogén állományokat képesek alkotni és hasonló ökológiai igényekkel rendelkeznek. Ugyan ezek a fajok sok kutatás alapját képezték, ezeknek a nagy része a gazdasági hasznosságukat vizsgálta. A vizes élőhelyeken betöltött szerepük megértése céljából azonban fontos tisztázni, hogy mik azok a befolyásoló tényezők, melyek meghatározzák a különböző állományok kialakulását, és determinálják a meglévő állományok fennmaradását.

A téma kivizsgálása során felmérjük a fajok elterjedését és abundanciáját, meghatározzuk a hozzájuk köthető biotikus/abiotikus tényezőket urbán, illetve természetes élőhelyeken. Az alkalmazkodóképességük megértésében segíthet a növények morfológiájának és fotoélettanának összevetése különböző trofitású, hidrológiájú területeken a teljes vegetációs periódust átölelve.

A nád és a gyékényfajok is erősen dominálják életterüket, mégis egy közösség részei, melynek diverzitását mikrobiális és makrogerinctelenek szintjén érdemes összehasonlítani és a közöttük kialakuló kölcsönhatásokat feltárni. Ezeknek a növényi társulásoknak továbbá lehetnek olyan ökoszisztéma-szolgáltatásai, melyek hasznosak. Ilyen például a szénmegkötés, vízminőségjavítás, partvonal stabilizálás. Számszerűsítésük és összevetésük mindenképpen hasznos.

A nádirtások és nádpusztulások által megüresedett területek nyomonkövetésével pedig következtetni lehet a fajok terjedését vagy visszaszorulását okozó tényezőkre. Ezen kompetitív kölcsönhatások vizsgálata az alkalmazkodási stratégiákat segít megérteni, ezáltal az éghajlatváltozás különböző modelljeire adott válaszokat is meg lehet jósolni.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-06-14