Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Fej-nyak daganatok sugárkezelése és radiokemoterápiája

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
klinikai orvostudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Takácsi-Nagy Zoltán
helyszín (magyar oldal): SE
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Célkitűzések:
1. A szájüregi-garat és gége tumorok tele- és brachyterápiás technikáinak elemzése.
2. A szájüregi tumorok brachyterápiájának vizsgálata. Az interstitialis, magas dózisteljesítményű szövetközi sugárkezelés technikája, módszerei, dozimetriája, az elért eredmények elemzése. A brachyterápia mint egyedüli vagy mint kiegészítő (boost) kezelés vizsgálata különböző lokalizációknál. A kezelést követően kialakult mellékhatások vizsgálata.
3. Modern külső besugárzási módszerek (inteznzitás modulált radioterápia /IMRT/, volumetrikus ívbesugárzás /VMAT: volumetric modulated ArcTherapy/, sztereotaxiás besugárzás /Cyberknife/) vizsgálata eredményesség és dozimetriai szempontból és ennek összehasonlítása a brachyterápiával.
4. A nyálmirigyek, az állcsont, a gerincvelő, a nyelésben résztvevő m. constrictor pharyngis izmok csökkentettebb sugárterhelésének és így a késői mellékhatások mérséklésének lehetőségei a fenti technikákkal.
5. Adaptív besugárzás lehetőségei fej-nyak tumorokon. Előnyei és hátrányai.
6. Eltérő frakcionálás (hiperfrakcionálás, SIB: Szimultán integrált boost) alkalmazása és hatásossága fej-nyaki tumorokon.
7. A sugárkezelés eredményességét befolyásoló etiológia, klinikai, patológiai és dozimetriai prediktív faktorok elemzése.
8. A HPV (human papilloma virus) okozta szágarat daganatok sugárkezeléssel elért eredményeinek vizsgálata, összehasonlítva a HPV nagatív daganatokéval.
9. A sugárkezelés kombinálásának lehetőségei műtéttel és/vagy gyógyszeres terápiával (kemoterápia, bioterápia, immunterápia, stb.). Az egyes modalitások eredményességének egymással való összehasonlítása.
10. Reirradiáció lehetőségeinek vizsgálata eltérő besugárzási technikákkal (brachyterápia, IMRT, cyberknife) a dozimetria, eredményesség és a mellékhatások szempontjából.
11. A radiokemoterápia, mint szervmegőrző kezelés lehetőségeinek elemzése definitív, illetve posztoperatív esetben.
12. A radiokemoterápiára nem alkalmas betegek terápiájának lehetőségei. A bioradioterápia, sugárérzékenyítők, egyéb a sugárhatást növelő készítmények alkalmazásának vizsgálata.
13. Az indukciós kemoterápia potenciális területei előrehaladott fej-nyaki tumoroknál.
14. A sugár és gyógyszeres terápia kombinációjával kapcsolatos mellékhatások vizsgálata.


Jelentkezési határidő: 2024-11-01


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )