Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Papp Gábor Csaba
Homogén katalitikus hidrogéntárolás vizes közegben oldódó ún. H2-vektorok (HCOOH, NH3BH3, stb.) felhasználásával

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
kémiai tudományok
Kémiai Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Papp Gábor Csaba
helyszín (magyar oldal): DE TTK Kémiai Intézet, Fizikai Kémiai Tanszék
helyszín rövidítés: D607


A kutatási téma leírása:

Napjainkban mind az alap kémiai kutatás, mind pedig a gyakorlatban is alkalmazható projektek egyik központi kérdése a gazdaságos és fenntartható energiatárolás megvalósításának keresése. Továbbá általánosan elfogadott tény, hogy azok a környezetvédelmi célok (CO2-kibocsájtás csökkentés), melyeket a vezető országok közösen elfogadtak, aláírtak, nem érhetők el működő hidrogéntechnológia nélkül. Ezekhez a felvetésekhez, kutatási irányokhoz csatlakozik, a Debreceni Egyetem, TTK, Kémiai Intézetében a Fizikai Kémiai Tanszéken működő Homogén Katalízis Kutatócsoportban folyó kutatómunka. Olyan vizes közegű homogénkatalitikus rendszereket vizsgálunk, melyek a hiányzó lánsszemet jelenthetik a hidrogéntechnológiában, konkrétan a biztonságosan és reverzibilisen megvalósítható hidrogéntárolásban.
A kutatócsoportban a vizes közegben végrehajtott hidrogénezési és dehidrogénezési reakciókban alkalmazható katalizátorok fejlesztése több évtizedes múltra tekint vissza. Számos nemzetközi szinten is elismert tudományos publikációban számoltunk be vizes közegben megvalósított reverzibilis hidrogéntárolásról. Ennek kivitelezésére olyan katalizátorokat keresünk, fejlesztünk, melyek mind a hidrogénezésben, mind pedig a hidrogén fejlesztésben megfelelő aktivitást mutatnak. A téma kidologzásához csatlakozó PhD-hallgatók ebben a kutatási programban végzik kutatómunkájukat. Az új katalizátorok megtalálása mellett a már rendelkezésre álló katalizátorok továbbfejlesztését és a lejátszódó folyamatok részleteinek felderítését végzik. Például, előkísérleteinkben igazoltuk a HCOOH-bontásban valamint a CO2-hidrogénezésben a halogenid ionok alkalmazásának kedvező hatását – konkrétan a feleslegben alkalmazott fluorid-ionok Ru- és Ir-tartalmú komplex katalizátorok esetében is növelik a hidrogénezés és hidrogén fejlesztés sebességét. Ezen pozitív és akár negatív hatásoknak a megértése, felderítése, mind hozzáadott értéket képviselnek az egyre szelektívebben és aktívabban működő katalitikus rendszerek fejlesztéséhez.

ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol középfok
felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )