Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A mozgáselemzés jelentősége a prevencióban és rehabilitációban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
sporttudományok
Sporttudományok Doktori Iskola

témavezető: Ambrus Míra
helyszín (magyar oldal): https://tf.hu/hirek/tudomanyos-hirek/15580-jelentkezesi-felhivas-doktori-kepzesre-10
helyszín rövidítés: MTSE


A kutatási téma leírása:

A téma célkitűzése, hogy különböző mozgáselemző eszközök és tesztek segítségével hozzájáruljon a sportolók prevenciójához és rehabilitációjához. A hallgatóknak lehetőségük nyílik kutató csoportunk által fejlesztett eszközök, illetve további eszközök segítségével a különböző sportágakból érkező sportolók felmérésére, mind sérülés megelőzés céljából, mind a sérülés utáni rehabilitáció sikeres hozzájárulásához (back to sport).
A laboratórium egyik innovatív eszközének (Dynaknee) köszönhetően képesek vagyunk az alsó végtag több mozgásos teszten keresztül történő vizsgálatára. A jelenleg alsó végtagi mérésre használt egylábas guggolás mellé bevezetésre került a kétlábas felugrás, illetve az egylábas talajra érkezés is. A kutató csoport célja egy olyan egyedülálló eszköz fejlesztése volt, mely képes az összes nagyízület mozgásminta vizsgálatára, valamint a teljes test mozgásának monitorozására. Az eszköz kis alapterületet igényel, szállítható, sportpályán vagy rendelői környezetben gyorsan felállítható, melyet akár az edző, akár az egészségügyi szakember is tud megbízhatóan üzemeltetni. Gyors, egyszerű, költségkímélő opció mozgáselemzésre. A kapott eredmények a mindennapi gyakorlati munkába visszaforgathatók. A laptop általi vezérlés egyszerűvé teszi a dokumentációt, ezzel gyakori visszamérésekre, például speciális edzéshatás követésre is alkalmas. A mérésben résztvevő személy számára megterheléssel, beavatkozással nem jár a vizsgálat, viszont visszajelzést kap egy jól értelmezhető egész testre, vagy egy szegmentumra vonatkozó állapotra, amely egyben meg is mutatja számára a terápiás, illetve fejlesztési célt. Az eszköz ezzel alkalmas arra is, hogy a gyógytorna vagy mozgásjavító műtét hatékonyságát visszamérje. Így mind prevenciós, rehabilitációs célnak megfelelő.
A Dynaknee mozgáselemző rendszer jól használható sportegyesületekben, sportfelkészítésben, a versenyzői teljesítményoptimalizálásban, a sportrehabilitációban, de akár az átlagnépesség körében is.
További eszközök, mint például az OptoJump, Spinal Mouse, Zebris talpnyomásmérő és a jövőben beszerzésre kerülő eszközök hozzájárulnak a sportolók, nem sportolók komplex mozgásának feltérképezésére, hozzájárulva a prevenció illetve rehabilitáció céljához.
A mozgáselemzés vizuális visszacsatolással elősegíti az edző, a sportoló és a rehabilitációs szakember munkáját. Hozzájárul a preventív edzésmunka végzéséhez és az alap feladatok tovább fejlesztéséhez, valamint a helyes testtartás elsajátításához az ízületek védelme érdekében. Továbbá elősegíti a már megtörtént sérülések megfelelő kezelését, hozzájárulva a gyógytorna, rehabilitációs program megfelelő kialakításához.

felvehető hallgatók száma: 3

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )