Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bozóki Tamás
Extrém erősségű villámkisülések és az erdőtüzek kapcsolatának vizsgálata földfelszíni és műholdas villámmegfigyelési módszerek segítségével

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
földtudományok
Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Bozóki Tamás
helyszín (magyar oldal): ELTE TTK Geofizikai és Űrtudományi Tanszék Űrkutató Csoport
helyszín rövidítés: ELTE


A kutatási téma leírása:

A villámlás Földünk egyik leglátványosabb természeti jelensége, amely ugyanakkor komoly veszélyforrást jelent az emberiség számára. A légiipartól kezdve a kritikus és drága földi infrastruktúra (például szélturbinák) üzemeltetésén át, magánszemélyek szabadtéri tevékenységéig számos területen figyelembe kell venni a villámlás jelentette kockázatot. Ez az igény világszerte számos földi villámérzékelő hálózatot tart fenn, melyek a műholdas villámmegfigyeléssel kiegészülve átfogó képet nyújtanak a Föld villámtevékenységéről. Ugyanakkor számos olyan alkalmazási terület van, ahol nem csak azt kell tudni, hogy történt-e villámkisülés, hanem azt is, hogy az milyen erős volt és mennyi ideig tartott. Az egyik legfontosabb példa erre a természetes erdőtüzek kockázata, amely napjainkban az éghajlatváltozás következtében egyre jelentősebbé válik (Pérez-Invernón et al., 2023a). Könnyen belátható, hogy egy erősebb és hosszabb ideig tartó kisülés nagyobb valószínűséggel okoz tüzet, mint egy átlagos villámlás (Pérez-Invernón et al., 2023b). Ugyanakkor a villámoknak ez a tulajdonsága jelen pillanatban csak egyedileg határozható meg extrém alacsony frekvenciájú (ELF; 3 Hz - 3 kHz) elektromágneses mérések segítségével (Pérez-Invernón et al., 2023b), mivel ez az információ nem áll rendelkezésre a villámmegfigyelési hálózatok által szolgáltatott adatokból. A PhD hallgató feladata egyrészt egy automatizált eljárás kidolgozása lenne ezeknek az extrém erősségű villámoknak az azonosítására, amely információ a jövőben akár szolgáltatás szinten is közzétehető, valamint az adatfeldolgozás hosszabb időszakra történő alkalmazásával az extrém villámok eloszlásában tapasztalható hosszútávú változások is feltárhatóak. Másrészt hazai és nemzetközi partnerek bevonásával a PhD hallgatónak meg kellene vizsgálnia, hogy az azonosított villámok milyen kapcsolatban állnak a más (földfelszíni és műholdas) villámmegfigyelési módszerek által extrém villámlásként azonosított eseményekkel, valamint hogy ezek az események milyen szerepet játszanak a természetes eredetű erdőtüzek keletkezésében.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )