Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Nagy Károly
Környezeti/foglalkozási genotoxinok által kiváltott DNS-károsodás jellemzése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
egészségtudományok
Egészségtudományok Doktori Iskola

témavezető: Nagy Károly
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem ÁOK Népegészség- és Járványtani Intézet
helyszín rövidítés: DENJI


A kutatási téma leírása:

A daganatos megbetegedések világszerte a vezető halálokok között szerepelnek: 2022-ban 20 millió új megbetegedést és 9,7 millió halálesetet regisztráltak. Globálisan az összes daganatos megbetegedés mintegy 19%-a környezeti és munkahelyi kémiai expozícióknak tulajdonítható, ami évente több mint 1,5 millió halálesetet okoz. Becslések szerint a munkahelyi rákkeltő anyagok a globális rákhalandóság körülbelül 2-8%-át teszik ki.
Miközben a használatban lévő vegyi anyagok mennyisége és fajtái egyre nőnek, a veszélyes tulajdonságaikra vonatkozó ismeretek bővülése nem áll összhangban ezzel a fejlődéssel. Még mindig nagy a szakadék a rendelkezésünkre álló ismeretek és a vegyi anyagok ellenőrzéséhez szükséges információk között az emberi egészség védelme érdekében. Az egyes anyagok genotoxikus tulajdonságainak vizsgálata különösen fontos, mivel az indukált DNS-károsodás szorosan összefügg a karcinogenezissel, így az ezzel kapcsolatos információk birtoklása elengedhetetlen a humán rákkockázat értékelésének tudományos megalapozásához.
A biocid anyagok széleskörű előállítása és használata alátámasztja annak fontosságát, hogy megértsük az e szereknek való kitettség potenciális egészségi kockázatát, mivel némelyikük károsíthatja a sejtek makromolekuláit, például a DNS-t. Más biocid vegyületek, mint például a peszticidek, nem feltétlenül közvetlen molekuláris károsodáson keresztül fejtik ki hatásukat; bár genotoxikus tulajdonságuk nem zárható ki.
A gyakran használt vegyi anyagok genotoxikus hatásainak és a DNS-károsodásért felelős molekuláris mechanizmusoknak az ismerete segíthet olyan hatékony stratégiák kialakításában, amelyek megakadályozzák, hogy az ilyen károsodások mutációkként rögzüljenek. A közvetlen genotoxikus hatások kimutatására jelenleg számos vizsgálatot alkalmaznak.
Intézményünkben rutinszerűen alkalmazzák a comet-tesztet és a mikronukleusz-tesztet bizonyos környezeti és/vagy foglalkozás során előforduló vegyi anyagok genotoxikus potenciáljának kimutatására.

előírt nyelvtudás: angol
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): felsőfokú angol
további elvárások: 
laboratóriumi kísérletek végzésében szerzett tapasztalat

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )