Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Klinikai antibiotikum felhasználás jellemzőinek vizsgálata az empirikus terápia optimalizálásának céljából

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gyógyszerészeti tudományok
Gyógyszerészeti Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Lekli István
helyszín (magyar oldal): DE GYTK Gyógyszerhatástani Tanszék
helyszín rövidítés: GyHat


A kutatási téma leírása:

Az antibiotikumok alkalmazása jelentősen csökkentette a bakteriális fertőzésekkel összefüggő morbiditást és mortalitást; ugyanakkor a nem megfelelő használatuk az antibiotikum-rezisztencia kialakulásához vezetett. Az antibiotikum-rezisztencia epicentruma a kórházi környezet, ahol, az európai akut ellátó kórházakban a betegek 35%-a kap szisztémás antibiotikumot az ott tartózkodása alatt. Az ASP (Antibiotikum Stewardship Program) olyan intézkedések összessége, mely az antibiotikum helyes és felelősségteljes alkalmazására, illetve annak túlzott használatának csökkentésére irányul. Megfelelő intézkedések azonban, csak az antibiotikum kezeléssel (szerválasztás, adagolás, adagolási forma, időtartam) kapcsolatos hibák azonosítása után hozhatóak. Jelenleg Magyarországon nincs hivatalos nemzeti ASP stratégia. Az elmúlt 10 évben az ECDC felügyeleti jelentése alapján nem csökkent az antibiotikum fogyasztás a magyar kórházi szektorban. Valójában a multidrug rezisztens kórokozók okozta igazolt vagy feltételezett fertőzések kezelésére fenntartott antibiotikumok arányának jelentős növekedése volt megfigyelhető.
A betegszintű adatokhoz való hozzáférés révén a gyógyszerész nagyon pontos és részletes elemzéseket végezhet az antibiotikumok használatáról, és eredményeinek a multidiszciplináris teamben történő bemutatásával javaslatokat tehet az antibiotikumok használatának optimalizálására.
Korábbi tanulmányaink azt mutatják, hogy a hazai és nemzetközi irányelvek betartása viszonylag alacsony. Ezenkívül a betegség- és osztályspecifikus irányelvek bevezetése javította a klinikai eredményeket (30 napos mortalitás, kórházi tartózkodás ideje), valamint alacsonyabb költségekhez vezetett.
Következő lépésként a Debreceni Egyetem Klinikai Központ (DE KK) különböző osztályain tervezzük felmérni az antibiotikum használat prevalenciáját és jellemzőit (pl. indikáció, szelekció, adagolás, időtartam, antibiotikum használat módja: empirikus/célzott stb.), azzal a céllal, hogy „felismerjük és kijavítjuk” az antibiotikum-felírási hibákat. Új protokollok (pl. ASP), illetve állandó klinikai gyógyszerészi jelenlét bevezetése esetén, a beavatkozások eredményességét egyénre szabott (beteg-specifikus) adatok alapján elemezzük. Ezen elemzések eredményeinek a multidiszciplináris teamben történő bemutatásával a gyógyszerész javaslatokat tehet az antibiotikumok használatának optimalizálására.

előírt nyelvtudás: angol B2 szint
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )