Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Mangán(II)-alapú intelligens és szövetspecifikus MRI kontrasztanyag-jelöltek előállítása és kémiai jellemezése

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
kémiai tudományok
Kémia Doktori Iskola

témavezető: Tircsó Gyula
helyszín (magyar oldal): DE, TTK, KI, Fizikai Kémiai Tanszék
helyszín rövidítés: D-622


A kutatási téma leírása:

A gadolínium-alapú kontrasztanyagok alkalmazására (GBCA) alapozó mágneses rezonanciás képalkotás (MRI) az orvodiagnosztika nélkülözhetetlen diagnosztikai eszközévé vált. 2007-ben azonban a GBCA-kat összefüggésbe hozták a nefrogén szisztémás fibrózis (NSF) betegséggel, amely egy ritka, progresszív fibrózisos állapot, amely több szervet/szövetet érint krónikus vesebetegségben vagy veseelégtelenségben szenvedő betegek esetében. 2014-ben azt is felismerték, hogy egészséges vesefunkcióval rendelkező páciensek szövetei (pl. agy) képesek halmozni a GBCA kontrasztanyagokat. Ezek a súlyos problémák rávilágítottak az addig biztonságosnak tartott GBCA-k alkalmazásának veszélyeire és jelentősen előmozdították az esszenciális fémionokra alapozó ágensek kutatását. Ilyen tekintetben a Mn(II)-komplexek kétségtelenül a legjobb jelöltek a Gd(III) helyettesítésére így az elmúlt 10 évben számos ligandum platformot állítottak elő és javasoltak a Mn(II)-ion komplexálására. Ezen kutatás folytatásaként a jelen t PhD-projekt célja olyan makrociklusos ligandumok tervezése, szintézise és vizsgálata, amelyek Mn(II)-komplexei szövetspecifikus MRI kontrasztanyag-jelöltek lehetnek (pl. májspecifikus vagy Alzheimer-kór diagnosztizálására alkalmas próbák stb.). A felveendő PhD-hallgató részt vesz majd a ligandumok szintézisében és tisztításában, esszenciális fémionokkal képződő komplexek fizikokémiai (a kelátok stabilitásának, inertségének, ill. relaxációs hatásának) vizsgálatában pH-potenciometria, UV-látható spektrofotometria, 1H-, 17O-realxometria stb. segítségével, valamint a kelátok szerkezeti jellemzésében (multinukleáris NMR alkalmazásával oldatban, egykristály röntgendiffrakcióra alapozó vizsgálatokkal szilárd fázisban, amelyeket DFT-számításokkal tervezünk alátámasztani).

előírt nyelvtudás: angol középfok
további elvárások: 
koordinációs kémiai alapismeretek, ill. előnyt jelent a preparatív kémia iránt tanúsított vonzalom

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )