Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Fejes Zsolt
Intraventricularis vérzéshez társuló mikroRNS expresszió változások szerepének vizsgálata koraszülöttekben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
elméleti orvostudományok
Laki Kálmán Doktori Iskola

témavezető: Fejes Zsolt
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem ÁOK, Laboratóriumi Medicina Intézet
helyszín rövidítés: DELMI


A kutatási téma leírása:

A kamratágulattal és súlyos agyállományi vérzéssel együtt járó intraventricularis vérzés (IVH) napjainkban is egy gyakori központi idegrendszeri komplikáció kissúlyú koraszülöttekben, mely magas morbiditással és mortalitással társul. A vérzés következményeként oxidatív hemolízis és lokális oxigénhiányos állapot (neonatális hypoxia) alakulhat ki az agykamrákban, ami elsősorban az azt borító plexus chorioideus epithelsejtek diszfunkcióját okozhatja, de hatással lehet a környező endothelsejtekre és az idegsejtekre is.
Korábbi kutatásainkban az IVH-s koraszülöttek liquor mintáinak analízise során az emelkedett hem, IL-8, ICAM-1 és laktát koncentrációk mellett olyan miRNS-eket (pl. miR-223, miR-126) detektáltunk, amelyek a központi idegrendszerben történt vérzéses és hypoxiás állapotra utalnak és szerepet játszhatnak az inflammatórikus folyamatokban résztvevő különböző gyulladásos gének szabályozásában. Jelenleg azonban csak kevés irodalmi adat áll rendelkezésre arról, hogy az oxidált hemoglobin molekulák és a hypoxia által indukált gyulladásos és sejtaktivációs folyamatok miként befolyásolják a plexus chorioideus epithelsejtek funkcióját a génexpresszió változásán és szabályozásán (pl. miRNS-ek által) keresztül.
Hipotézisünk szerint mind az oxidált hemoglobin molekulák (pl. hem), mind a hypoxia lényeges RNS és fehérje expresszió változásokkal járnak együtt és ezáltal jelentős mértékű sejtaktivációt okoznak. Az in vitro kísérletekben lehetőségünk nyílik az intracelluláris inflammatórikus folyamatok részletesebb megismerésére és a liquorban mért biomarkerek és miRNS-ek megváltozott okainak jobb megértésére.
Ezek alapján - több elméleti és klinikai intézettel együttműködve - kísérletes munkánk elsődleges célja az IVH akut és krónikus komplikációinak in vitro vizsgálata humán plexus chorioideus epithelsejtkultúrában (HCPEpiC). Ezzel párhuzamosan, egy nemzetközi kollaboráció keretén belül a Lifespin GmbH (Regensburg, Németország) NMR módszerrel végez metabolomikai méréseket a különböző stádiumú IVH-s (pl. IVH-III, IVH-IV) és kontroll (nem IVH-s vagy post-IVH-s) koraszülöttek ex vivo liquor mintáiból. Ezekkel a vizsgálatokkal, az RNS profilt és a fehérje expressziókat kiegészítve, azonosíthatjuk a plexus chorioideus epithelsejtek által termelt anyagcseretermékeket is és így egy komplex képet kaphatunk ezen sejtekben zajló gyulladásos folyamatokról IVH-t követően.
A kutatási tervben kitűzött céljainkat olyan kutatási környezetben tervezzük megvalósítani, amelyben különböző molekuláris biológiai és immunológiai módszereket (pl. új generációs RNS-szekvenálás, RT-qPCR, western blot, ELISA, fluoreszcens mikroszkóp) alkalmazunk.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )