Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Láczay Magdolna
Szervezetfejlesztés és a vezetési funkciók összefüggésének vizsgálatának aktualitása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
szociológiai tudományok
Humán Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Láczay Magdolna
helyszín (magyar oldal): DE Politikatudományi és Szociológiai Intézet
helyszín rövidítés: DESZO


A kutatási téma leírása:

A klasszikus management és leadership elméletek megszületése óta a szervezetfejlesztés és a vezetési funkciók változása és kutatása folyamatos volt.. A globalizáció felgyorsulása azonban még inkább felhívta a figyelmet azokra az összefüggésekre, amelyekben a sikeres alkalmazkodáshoz, fejlesztéshez nem elég az egyéneknek és/vagy a csoportoknak a saját tudásuk, készségeik fejlesztése, mivel a vállalkozások sikere összefonódik, együtt mozog a szervezetek struktúrájával, a szervezeti kultúrájával. Napjainkban már arról beszélhetünk, hogy a klasszikusnak tartott elméletek megújításra várnak. Ennek talán a legfontosabb magyarázata, hogy a menedzsment tudomány szinte minden irányzata a száz évvel ezelőtti, és gyakorlatilag napjainkig, a virágzó kapitalista szervezetekhez igazította a menedzsment tudományt (elsődleges szempont a profit és a hatékonyság növelése lett), miközben a társadalmi környezetet nem vették eléggé figyelembe. A verseny fokozódásában jól láthatóan döntő tényező lehet a szervezeti kultúra milyensége, a személyiség és a szervezet közötti kapcsolatok változása, a szervezeti formák fokozódó differenciáltsága, a multi – és szupranacionális szervezetek befolyása a kis és középvállalkozásokra, stb. A menedzsment szemlélet kiterjedése is megtörtént, hiszen az igazgatásban, az intézményrendszer koordinációjában, a szolgáltatási szektor vállalkozásainak a növekedésében is kiemelkedő szerepe lett a menedzsment szemléletnek (pl. közszolgálati menedzsment irányzat). Az új menedzsment irányzatokban megnyilvánuló komplexitás, multidiszciplináris kötődés nem csupán nemzeti és nemzetközi, hanem kontinentális és globális viszonylatokban is megfigyelhetőek.Összefoglalva a környezeti hatások mind a makro, mind a mikrokörnyezetben megváltoztatják a szervezet és az egyén perspektíváit, amiben versenyelőnyként jelennek meg azok az adott közösségre jellemző multidiszciplináris, értékek, amelyek a (re)formalizált struktúrák átszervezésével és/vagy fejlesztésével képesek akár az innovációt szolgálni, a versenyképességet fokozni, akár a struktúrák megmerevedését, megtorpanását is okozni.
A társadalom átrendeződését éljük, ami sajátságos módon mégis megőriz nemzeti vagy térségi kulturális szokásokat, mentalitásokat, attitűdöket. A szervezetfejlesztés így magához vonzza a változás és a stratégiai menedzsmentet, a társadalomtudomány és a szervezés- és vezetéstudomány több területét.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )