Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A fiatalok szexuális nevelésének lehetőségei

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
szociológiai tudományok
Humán Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Rusinné Fedor Anita
helyszín (magyar oldal): DE Politikatudományi és Szociológiai Intézet
helyszín rövidítés: DESZI


A kutatási téma leírása:

Magyarországon és alapvetően a fejlett országok mindegyikében egyre jellemzőbb a családalapítás és ezzel együtt az első gyerek vállalásának időpontja (nőknél 28 év, férfiaknál 30 év). Azonban ezzel a halasztó magatartással párhuzamosan megfigyelhető, hogy a fiatalok egyre korábbi életkorban kezdik meg szexuális életüket. A 15 éveseknek megközelítőleg a fele túl van az első szexuális élményszerzésén. (Ruzsicska, 2014) Ily módon a gyermekvállalás és az első szexuális élmény között akár 15 év is eltelhet, éppen ezért indokolt, hogy a fiatalok megfelelő időben, megfelelő ismereteket szerezzenek a nemi betegségek megelőzésével, a fogamzásgátlás lehetőségeivel kapcsolatban. Utóbbi nemcsak egészségügyi szempontból, de oktatáspolitikai szempontból is meghatározó. A nem kívánt terhesség akár iskolai lemorzsolódás is vezethet, mely akár végérvényesen is megpecsételi a fiatal iskolai pályafutatását. Mindez elkerülhető lenne, ha a tizenévesek megfelelő és hiteles információval rendelkeznének a szexuális életről és a védekezés lehetőségeiről. Információik azonban nem hitelesek, leggyakrabban a barátoktól, filmekből, újságból, internetről jutnak sokszor ellentmondó ismeretekhez.
Az egészséges szemléletmód, az egészséges szexuáliskultúra kialakulásában meghatározó szerepet kell, hogy vállaljanak az elsődleges és másodlagos szocializációs színterek. Az ideális az lenne, ha a család által előkészített szexedukációra alapozva a köznevelési intézmények meghatározott fórumain megfelelő szakmai tudással és felkészültséggel bíró szakemberi nyújtanának tájékoztatást a diákoknak. A szexuális nevelés fő célja a szexuális egészség kialakítása és megszilárdítása, melynek eszköze és célja a megfelelő szexuális kultúra átadása és elsajátíttatása. Ezek segítségével valósulhat meg az optimális szexuális szocializáció. (Szilágyi, 2000).
A téma empirikus vizsgálatát a középiskolás diákok körben érdemes lebonyolítani. A felmérés fő kérdéscsoportjai a családalapítási tervekre és szexuális magatartás feltárására, ezen belül is a nemi élettel kapcsolatos tájékozottságra térne ki. Az eredmények birtokában akár arra is vállalkozhat a kutató, hogy javaslatot tegyen a szexedukáció fejlesztésére.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )