Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Huszti Éva
Az egyéni kapcsolathálózat, a társas kapcsolatok szerepe a társadalmi integrációban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
szociológiai tudományok
Humán Tudományok Doktori Iskola

témavezető: Huszti Éva
helyszín (magyar oldal): DE Politikatudományi és Szociológiai Intézet
helyszín rövidítés: DESZI


A kutatási téma leírása:

A társas kapcsolatok szerepe a társadalmi integrációban szinte evidensnek mondható: ahhoz, hogy az egyén, akár mikro-, akár makroszinten, kapcsolódjon a társadalomhoz társak kellenek. Ezek a társak alkotják az egocentrikus networköt, azaz az egyén társas kapcsolathálózatát. Az egyén szempontjából fontos lehet ennek a networknek mind a kiterjedtsége (hányan vannak ebben a kapcsolathálózatban), mind az összetétele (kik vannak ebben a kapcsolathálózatban). Lényeges a társas kapcsolatok segítségével áramló vagy éppen nem áramló erőforrások kérdése is: ki mit kap, ki milyen erőforráshoz jut egocentrikus kapcsolathálózatán keresztül. Az egyén társak „közvetítésével” ér el emocionális, instrumentális vagy éppen anyagi javakat, melyek segítik mindennapjait és segítik élete alakulását. Azzal például, hogy elősegítik a társadalmi beágyazódottságát, vagy éppen a vertikális, felfelé irányuló társadalmi mobilitását. Az egyéni kapcsolathálózat összetétele hatással van az egyén szubjektív életminőségére is: azt, hogy hogyan érzi magát valaki, nagy mértékben befolyásolják az őt körülvevő társak és a hozzájuk fűződő kapcsolat is. A társas kapcsolatok hiánya, az izoláció társadalmi kirekesztődéshez vezethet. Az egyént körülvevő személyeknek, a társaknak fontos szerepe van a társadalmi integrációban, a minőségi élet kialakításában, a társadalmi mobilitásban. Ezekre a kapcsolatokra, az így összeállt kapcsolati tőkére bármilyen társadalmi pozícióban lévő egyénnek szüksége van. A társadalmi hierarchia alján lévő csoportok körében a mindennapos megélhetés biztosításában is kiemelkedő szerepe van a rokonok, barátok, szomszédok által alkotott természetes védőhálónak.
Lehetséges fókuszpontok a témán belül: fiatalok, idősek, hátrányos helyzetűek, telepi környezetben élők, romák, migránsok.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )