Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Neurodiverzitás menedzsment szervezetfejlesztés aspektusai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Ihrig Károly Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Pierog Anita
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem, Gazdaságtudományi Kar
helyszín rövidítés: DEGTK


A kutatási téma leírása:

A XXI. század vezetőinek egyik legnagyobb kihívása a globalizációból, a szervezeti emberek különbözőségéből fakadó sokszínűség kezelése, olyan szervezeti kultúra kialakítása, mely megfelelő alapokon nyugszik és hosszútávon segíti a szervezetet a sikerei eléréshez. Ma már nem csak a nem, kor, nemzetiség sokszínűsége, hanem az egyének idegrendszeri sokszínűsége (neurodiverzitás) is kihívást jelent. A neurodiverzitás nem pusztán orvosi, biológiai és pszichológiai kutatásokban kap egyre nagyobb teret hazai és nemzetközi viszonylatban, hanem a szervezetfejlesztés, vezetés területén is.
A neurodiverzitás egy olyan fogalom, amelynek magyar megfelelője nem formálódott még ki. A neuro az idegrendszerre utal, míg a diverzitás a sokféleséget jelzi. Alapvetően arra utal, hogy minden ember agya másképpen működik.
Másképpen érzékeljük a környezetünkből beérkező ingereket (ez a szenzoros feldolgozás folyamata), másképpen kapcsolódunk embertársainkkal (az autizmus spektrumzavar egyik tünete lehet). Könnyen fókuszálunk hiperfókuszban, vagy éppen nem tudjuk fenntartani a figyelmünket (ADD - figyelemhiányos zavar vagy ADHD - figyelemhiányos hiperaktívitás). Az agyunk minden területe bármilyen kombinációban érintett lehet. Van egy "sáv" az agy fejlődésében, amelyet normálisnak, esetleg normális kilengésnek tart a társadalom, és a mainstream megoldások alkalmazhatók is.
A neurotipikus emberek azok, akik számára a hagyományos vezetés, a hagyományos munkaállomások és módszerek továbbra is hatékonyak. Azok az egyének azonban, akik ebből a normálisnak, tipikusnak tekinthető sávból kilógnak valamilyen irányba, egyéni bánásmódot igényelnek.
Ha ezt a hozzáállást, bánásmódot vállalaton belül megkapják az alkalmazottak, ha a vezetőség képes kezelni a különbözőségeket, olyan feloldhatatlannak tűnő problémákat tud feltárni, mint a motiváció, elköteleződés hiánya, a vállalati képzések hatékonyságának megkérdőjelezhetősége, a szervezeten belüli kultúra torzulása, és ezekre rögvest is kínál a diverzitás, esélyegyenlőség, inklúzió (DEI) programok neurodiverzitásra vonatkozó értékrendszere.
A témajelentőségét az adja, hogy a verseny, a globalizáció a nyílt munkaerőpiac egyrészről könnyebbé teszi a munkavállalók felkutatását, megtalálást, de meg kell őket tartani, melyhez elengedhetetlen a munkavállalók igényeinek feltérképezése is.
A neurodiverzitás menedzsmentjének vizsgálata során kialakítható egy olyan eszköztár, amely a már köztünk élő neurodivergens egyének hatékony beillesztését támogatja a vállalati struktúrába, amely elősegíti a bizalom épülését a munkatársak és a vezetőség között. Egy ilyen eszköztár nagy eséllyel biztosítja a munkavállalói elköteleződést, és a motiváció fenntartását.
A döntéshozatali folyamatokban a diverz gondolkodás bizonyítottan előnyt jelent, a vállalati képzések hatékonyságában pedig jelentős javulás figyelhető meg, ha az idegrendszer működéséhez illeszkedő tanulási és tanítási stílusokat vezetünk be.
A kutatás célja egy olyan eszköztár kidolgozása, amely beilleszthető szervezetfejlesztési folyamatokba, érzékenyítő programokba.
Ahhoz, hogy a már kidolgozott módszertanokat felkutassuk, szükség van több jógyakorlat elérésére és megfigyelésére. Az attítűd vizsgálatát és hatását multinacionális vagy ENSZ szervezeteknél lehetséges megvalósítani, mivel ott több helyen is jól működik, majd ezekből lehet kialakítani a KKV-ra (50-200 fő) átkeretezett eszköztárat, amely a szervezet fejlesztésébe illeszthető.
Ennek teszteléséhez és a méréshez több KKV bevonása a cél, mind Magyarországon mind Portugáliában., mellyel egy összehasonlító elemzés valósulna meg a két ország gyakorlata között.

előírt nyelvtudás: magyar
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )