Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Majorosné Lublóy Éva Eszter
A szálak hatása a beton tűzállóságára

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
építőmérnöki tudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Majorosné Lublóy Éva Eszter
helyszín (magyar oldal): Építőanyagok és Magasépítés Tanszék
helyszín rövidítés: EOEM


A kutatási téma leírása:

Több kutatás is foglalkozott már a szálerősítésű betonok tűzállóságával. Megállapították, hogy az acélszál erősítésű betonok nyomószilárdsága és szívóssága hőterhelés után is nagyobb volt, mint a referenciabetoné (ezért előnyös az alkalmazásuk alagutak lőttbeton szerkezetekén). Megfigyelték, hogy az acélszál erősítésű betonok esetén 400 °C-os hőterhelést követően az acélszál és a cementkő határfelületén repedések jelentek meg, melyek a hőmérséklet növekedésével fokozatosan növekedtek. A repedések kialakulása miatt a szálak betonhoz való tapadása romlik, de egyidejűleg létrejöhet egy pórusrendszer, ami a betonfelület robbanásszerű leválását megakadályozza.
A műanyagszálak hőmérsékletemelkedés hatására (150-250 °C között) meglágyulnak, megolvadnak. Ezt követően a hőmérséklet növekedésével a műanyagszálak elbomlanak, és a betonban a helyükön egy kapilláris rendszer képződik. Ez a tény nagyon fontos, hiszen számos kutató igazolta, hogy a betonfelület réteges leválása a tűz során a kialakuló magas pórusnyomással magyarázható. A hőterhelés hatására keletkező vízgőz a kialakult kapilláris rendszeren keresztül el tud távozni a betonból, ezzel a betonfelület robbanásszerű leválásának (ún. spalling) veszélye hatékonyan csökkenthető
A szálerősítésű betonok tűzállóságára a szálak mennyiségén és anyagán túlmenően a szálak geometriai jellemzői is jelentősen hatnak. Kérdés azonban az, hogy milyen szilárdságú betonok esetén pontosan, milyen geometriájú és anyagú szálak adagolása optimális?
Jelen kutatás célja az, hogy tisztázza, hogy a szálak geometriákának és anyagának milyen hatása van a szerkezet tűz alatti teherbírására.
A mérések elkezdése előtt a jelöltének át kell tekinteni a vonatkozó szakirodalmat, és ez alapján meghatározni a laboratóriumi vizsgálatok paramétereit.
A kérdés tisztázásához a jelöltnek laboratóriumi vizsgálatokat kell végeznie, melynek során az elvárt a szilárdságvizsgálat mellett a makro (szemrevételezés, optikai mikroszkóp) és a mikroszerkezet (SEM) vizsgálat is, valamint a mérnöki összefüggések feltárása.


Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )