Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szalay Zsuzsa
Épületek környezeti hatásának optimalizálása építményinformációs modellezés alapján

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
építőmérnöki tudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Szalay Zsuzsa
helyszín (magyar oldal): Építőanyagok és Magasépítés Tanszék
helyszín rövidítés: EOEM


A kutatási téma leírása:

Az épületek és az építőipar az energiával kapcsolatos szén-dioxid kibocsátás 37%-áért volt felelős 2020-ban. Az épületek üzemeltetése a legnagyobb kibocsátó, de az építőanyagok gyártása is a kibocsátás kb. 10%-át teszi ki.
Az épületek energiahatékonyságát az elmúlt évtizedekben szabályozásokkal és egyéb ösztönzőkkel támogatták. Ezek az intézkedések azonban csak az üzemeltetési energiafelhasználásra fókuszáltak. A nagyobb energiahatékonyság nagyobb anyagfelhasználást eredményez, ami tovább növeli az építési szakasz jelentőségét. Az életciklus-elemzés (LCA) módszerével meghatározható az épületek teljes életciklusra gyakorolt környezeti hatása, beleértve a beépített és az üzemeltetési kibocsátásokat is. Az LCA és az energetikai szimulációk heurisztikus algoritmusokkal kombinálhatók az épületek optimalizálása és a környezeti hatások minimalizálása érdekében. Másrészt az építőipari digitalizáció nagy mennyiségű adat összegyűjtését és elemzését teszi lehetővé. Új megközelítés a környezeti optimalizálás és az épületinformációs modellezés (BIM) összekapcsolása. A BIM egy épület 3D-s reprezentációja fizikai és funkcionális információk tárolására, amely támogatja a tervezési, kivitelezési és üzemeltetési fázisokat. Az épületek valós idejű működésére vonatkozó dinamikus információk kinyerhetőek a dolgok internete (IoT) eszközökből.
A kutatás fő célja, hogy megvizsgálja a BIM-alapú épület optimalizálásban és az IoT-rendszerekből származó valós idejű adatok integrálásában rejlő lehetőségeket. Egy számítási keretrendszert fejlesztünk ki és tesztelünk különböző épületeken az optimális épület kialakítások meghatározása érdekében. A BIM modellbe épületmonitoring rendszerekből származó szenzoradatokat integrálunk és elemzünk a tervezési optimumok validálása érdekében.

Fő kutatási feladatok:
- Az LCA, BIM és IoT szakirodalmi áttekintése
- Keretrendszer és munkafolyamat kidolgozása a BIM, az energiaszimuláció, a környezeti értékelés és a szenzoradatok integrálására.
- Az épülettervezés környezeti optimalizálása, alternatívák feltárása.
- Monitorozott épületekből származó szenzor adathalmazok elemzése, az optimumok validálása.
- Az optimális megoldások érzékenység elemzése (pl. éghajlat, éghajlatváltozás, energiaforrások hatása az eredményekre).


Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )