Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Völgyesi Lajos
Méréstechnikában használt matematikai módszerek alkalmazása a zavarok kiszűrésére precíziós Eötvös-inga méréseknél

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
földtudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Völgyesi Lajos
helyszín (magyar oldal): Általános- és Felsőgeodézia Tanszék
helyszín rövidítés: EOAF


A kutatási téma leírása:

A különböző földtudományi megfigyeléseket, közöttük a megnövelt pontosságú precíziós Eötvös-inga mérések eredményeit általában több, egymástól független hatás befolyásolja, melyek jelentős része az adott mérés tekintetében zavarjelnek tekinthető. A méréstechnikában az ilyen adatok feldolgozásának, elemzésének, illetve a zavaró hatások elkülönítésének jól bevált módszerei ismertek, amelyek viszont a fizikai, geofizikai, geodéziai mérések területén még nem terjedtek el általánosan. Ilyen módszer a mérőrendszerek és a zavarjelek adaptív (helyzetfüggő) átviteli függvénye meghatározásának és a különböző hatások szétválasztásának matematikai módszere, melyet a méréstechnikában rendszer-identifikációnak hívnak. A módszer igen hasznos lehet a fizikai (pl. gravitációs hullámok detektálása), a geofizikai mérések és problémák (pl. Eötvös-inga mérések, vagy pl. a földkéreg deformációinak vizsgálata) során tapasztalt zavarjelek elemzésére és kiszűrésére, illetve kompenzálására is.
A PhD kutatás ennek a matematikai módszernek az alkalmazhatóságát elemzi a nagy pontosságú Eötvös-inga mérések esetén a különböző hatások szétválasztása, a zavarok kiszűrése, kompenzálása,  ezzel a mérési pontosság növelése céljából. A kutatás célja ezen kívül a matematikai módszer eredményei alapján a zavarok hatásmechanizmusára vonatkozó modell finomítása, kiegészítése, módosítása, esetlegesen hiányzó új modell felállítása és ellenőrzése.

A vizsgálatokhoz rendelkezésre álló adatok az automatizált, és több nagyságrenddel megnövelt pontosságú Eötvös-inga mérési eredmények, valamint a mérések során tapasztalt zavarjelek (pl. hőmérséklet, nyomás, szeizmikus zajok, dőlésadatok, nehézségi gyorsulás értékek). Az adatok a Wigner Fizikai Kutatóközpont Jánossy Földalatti Laboratóriumban, a Wigner Fizikai Kutatóközpont és a BME Általános- és Felsőgeodézia Tanszéke együttműködésével 2017 óta folyó közös mérésekből származnak. A jelenleg is folyamatban lévő mérések célja az Eötvös Lóránd és munkatársainak a súlyos és a tehetetlen tömeg azonosságát igazoló 1906-1908 közötti híres kísérletének megismétlése. A mérés nagy pontosságú megismétlésének jelentősége az Eötvösék egykori méréseiben talált szabályos eltérések Tóth Gyula által feltételezett magyarázatának megerősítése, vagy elvetése. Bár a mérések előre láthatóan még több évig tartanak, az eddig rendelkezésre álló adatmennyiség is bőségesen elegendő a PhD kutatásban tervezett vizsgálatok elvégzéséhez. Az adatok feldolgozásával és a fenti, a méréstechnikában használt matematikai módszer bevezetésével olyan eszközhöz jutunk, amely nagyban segítheti más, komplex földtani és fizikai mérés megbízhatóságának és pontosságának növelését, valamint komplex földtani problémák megoldását.


Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )