Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kapitány Kristóf
Algoritmikus tervezés hatékonysági elemzése az építőiparban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
földtudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Kapitány Kristóf
helyszín (magyar oldal): Fotogrammetria és Térinformatika Tanszék
helyszín rövidítés: EOFT


A kutatási téma leírása:

Bevezetés:
Az építőipar a digitalizáció korában jelentős átalakuláson megy keresztül. Az algoritmikus tervezés, a gépi tanulás, a mesterséges intelligencia és más technológiák lehetőséget kínálnak az építőipar számára a hatékonyságnövelésre és az erőforrások optimális felhasználására. A digitális technológiák alkalmazása az építőiparban azonban számos kihívással is jár, és ezekre a kihívásokra választ kell találni ahhoz, hogy az építőipar is a digitális átalakulás nyertese legyen.

A kutatás témája az algoritmikus tervezés és a digitális technológiák hatékonyságnövelő hatásainak vizsgálata az építőiparban.

A kutatás fókusza:
• az algoritmikus tervezési megközelítések és módszerek áttekintése,
• az algoritmikus tervezési folyamatok hatékonyságnövelő hatásainak elemzése,
• az algoritmikus tervezési folyamatok és a digitális technológiák összevetése a hagyományos tervezési folyamatokkal
az építőiparban.

A kutatás során az algoritmikus tervezési megközelítéseket és módszereket vizsgáljuk, mint például az automatizált építőmérnöki tervezés, a lézerszkennelt pontfelhők automatizált feldolgozása, és a digitális modellezés. A kutatás során előtérbe helyezzük a hatékonyságnövelést, az erőforrások optimális felhasználását és a költséghatékonyságot. Az eredmények hasznosak lehetnek az építőipar számára a tervezési idő csökkentése, a költségcsökkentés és a minőség javítása szempontjából. A kutatás eredményei hozzájárulhatnak a digitális átalakulás előnyeinek kiaknázásához az építőiparban, és segíthetnek az iparág szereplőinek megérteni és alkalmazni a digitális technológiákat a hatékonyság és az eredményesség növelése érdekében.

Várható eredmények:
A kutatás eredményei hozzájárulhatnak az építőipar hatékonyabbá tételéhez az algoritmikus tervezés és a digitális technológiák alkalmazásának fejlesztése révén. Az eredmények hasznosak lehetnek az építőiparban dolgozó szakembereknek, az oktatási intézményeknek és a kutatóknak.

Kutatási terv:
1. A jelölt vizsgálja meg az algoritmikus tervezési megközelítéseket és módszereket az építőiparban az irodalmi áttekintés alapján.
2. A jelölt azonosítsa az algoritmikus tervezési folyamatok hatékonyságnövelő hatásait, mint például a tervezési idő csökkentése, a költségcsökkentés és a minőség javítása, a digitális technológiák alkalmazásával összehasonlítva a hagyományos tervezési folyamatokkal.
3. A jelölt dolgozzon ki egy vagy több hatékony algoritmust az építőipari tervezési folyamatok automatizálására és hatékonyabbá tételére.
4. A jelölt tesztelje az új algoritmusok hatékonyságát, és hasonlítsa össze őket a hagyományos tervezési folyamatokkal a hatékonyságnövelő hatások szempontjából.
5. A jelölt értékelje a kutatási eredményeket és javasolja a digitális technológiák további alkalmazásának lehetőségeit az építőiparban.

A kutatási téma lehetőséget kínál az építőmérnöki és földtudományi doktori hallgatók számára:
• hogy elmélyítsék tudásukat az algoritmikus tervezés alkalmazásában az építőiparban.
• együttműködésre a BME más karaival, az Építőmérnöki Kar más tanszékeivel, illetve a Fotogrammetria és Térinformatika Tanszék ipari partnereivel.

A kutatás eredményei elősegíthetik a hatékonyabb építési folyamatokat és a jobb minőségű építkezéseket, ami hozzájárulhat a digitális átalakulás sikeréhez az építőiparban.


Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )