Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Clement Adrienne
Biológiailag hozzáférhető foszfortartalom meghatározása és a tavi üledék foszfor készletének szerepe az eutrofizáció szabályozásában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
építőmérnöki tudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Clement Adrienne
helyszín (magyar oldal): Vízi Közmű és Környezetmérnöki Tanszék
helyszín rövidítés: BMEVK


A kutatási téma leírása:

Sekély tavak anyagforgalmában meghatározó szerepe van az üledéknek, mely a biológiailag hozzáférhető tápelemeket hosszú távon tárolni képes és ezáltal visszahat a tavi vízminőségi folyamatokra. A kutatási téma tárgya hazai legjelentősebb sekély tavunk, a Balaton, melynek eutrofizációs folyamatait több évtizedes vizsgálatokkal sem sikerült még egészében feltárni. A 2019-ben tapasztalt rendkívüli vízvirágzás rámutatott arra, hogy a sikeres terhelés csökkentő beavatkozások végrehajtása után, foszfor szegény környezetben is számolni kell az eutrofizáció jelenségével.

A kutatás a tavi vízminőségi folyamatok megértését segíti az üledék „memória hatásának” alaposabban vizsgálata révén. A célok között szerepel az üledékben tárolt foszfor felhalmozódásának vizsgálata, az un. biológiailag hozzáférhető foszfortartalom (BAP) meghatározása révén. A kutató feladata a BAP meghatározására vonatkozó irodalom feltárása és értékelése, majd saját kisérletek elvégzése balatoni üledék mintákkal. A tavakban és tározókban megállapítható, hogy a mederüledék kotrásával várható-e az algásodás csökkentése, valamint a kijelölt helyeken végzett kotrással valóban az algásodásért felelős üledékréteget távolították-e el, tehát ellenőrizhető a kotrás eredményessége. A kutatás során feltárásra kerül, hogy a Balatonban végzett vízminőség javító kotrások hatásai kimutathatók-e, mennyiben befolyásolják a tavi üledékmozgások a kotrás hatékonyságát.

A kutatás módszerei: (i) algatesztek elvégzése laboratóriumi körülmények között a foszfor felvétel meghatározására algatenyészetekben, balatoni algafajokkal elvégezve (ii) klorofill-a – BAP kalibrációs görbe felvétele, (iii) üledék vándorlás folyamatainak feltárása az üledékminták rétegszelvényeire vonatkozó mérési adatok statisztikai feldolgozásával, (iv) predikcióra alkalmas eutrofizációs modellek kidolgozása és alkalmazása.

Az elemzésekhez szükséges adatok (korábbi üledék felmérés vizsgálatok eredményei) a kutatóhelyen rendelkezésre állnak. A laboratóriumi vizsgálatokhoz a Bálint Analitika Kft. biztosít helyet és a mérésekhez szükséges eszközöket.

A jelentkezővel szemben támasztott elvárások:
• laboratóriumi tapasztalat, gyakorlat ökológiai tesztek végzésében, jártasság algatörzsek szaporításában.
• jó gyakorlati készség terepi munkához, mintavételezéshez, analitikai vizsgálatokhoz, tapasztalat vízkémiai analitikában.
• adatelemzésre alkalmas szoftverek ismerete készség szinten.


Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )