Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pontfelhő-feldolgozás támogatása mesterséges intelligenciával

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
földtudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Molnár Bence
helyszín (magyar oldal): BME Fotogrammetria és Térinformatika Tanszék
helyszín rövidítés: EOFT


A kutatási téma leírása:

A fotogrammetriai vagy lézerszkenneléssel gyűjtött pontfelhő feldolgozása jelenleg jelentős kihívásokat támaszt a mérnökkel szemben. A pontfelhők mérnöki alkalmazása azért terjedt el, mert nagymennyiségű információt tartalmaz a mérendő objektumról; mindez nem kizárólag geometriai adat, hanem a színinformáción keresztül például vizualizációs lehetőséget is nyújt. Ugyanakkor a nagy adatmennyiség a tárolást és a feldolgozást is megnehezíti, jelenleg az adatok értelmezése jobbára csak emberi közreműködés igénybevételével oldható meg.
A fényképek alapján történő térbeli adatfeldolgozásban új távlatokat nyitott a mesterséges intelligencia alkalmazásának lehetősége. A pontfelhők feldolgozása során is hasonló előrelépés várható az AI támogatásával.
A kutatás célja a pontfelhő-feldolgozás támogatása mesterséges intelligenciával. Egy, a pontfelhők feldolgozását támogató neurális hálózat kialakításával első lépésben a pontmennyiség ritkítása érhető el, további lépésekben az osztályozás, majd az objektumfelismerés jelenthet célt.

Kutatási terv:
    1. Végezze el a mélytanuló (deep learning) algoritmusok képeken és térbeli adatokon való alkalmazását a kutató szakirodalmak feldolgozása alapján.
    2. Jelölje ki a kutatása során vizsgálandó objektumok jellegét és a felhasználási területet (pl. szerkezetvizsgálat, ipari automatizálás, önvezető járművek, orvosi diagnosztika); végezzen adatgyűjtést, melyet a kutatásai során tanító- és ellenőrző adatként használhat.
    3. Dolgozzon ki egy vagy több hatékony neurális hálózatot, mely az adatok feldolgozásában előrelépést jelent a jelenlegi piaci megoldásokhoz képest.
    4. Dolgozzon ki olyan minősítő eljárást, mellyel saját eredményeit összehasonlíthatja és értékelheti más megoldásokkal szemben.

A munka során együttműködés valósulhat meg a BME más karaival, az Építőmérnöki Kar más tanszékeivel, illetve a Fotogrammetria és Térinformatika Tanszék ipari partnereivel.


Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )