Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Juhász Attila
Távérzékelési és térinformatikai adatintegráció régészeti, történeti célú kutatásokban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
földtudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Juhász Attila
helyszín (magyar oldal): BME Fotogrammetria és Térinformatika Tanszék
helyszín rövidítés: BMEFT


A kutatási téma leírása:

Napjainkban egyre szélesebb körben alkalmazzák a különböző távérzékelési eljárásokból származó adatokat mind műszaki, mind humán tudományterületeken. A kutatási téma alapvető célja, a korszerű távérzékelési módszerek egységes szemléletű integrálása nagy- és topográfiai méretarányú térinformatikai rendszerekbe, alapvetően régészeti és történeti célú felhasználásra. Ennek részeként, térbeli és időbeli adatintegrációhoz kapcsolódó minőségi modellek kialakítása és vizsgálata, különös tekintettel a földfelszíni objektumokra, és a hozzájuk kapcsolódó eseményekre. További feladat, egy a térinformatikai adatok fúzióján alapuló eljárás kidolgozása, az eljárás és a felhasznált adatok minőségét jellemző mérőszámok meghatározása, valamint gyakorlatban végrehajtott konkrét kutatási feladatokon keresztül a használhatóság bizonyítása. A kutatás részét képezi az integrált térinformatikai rendszer régészeti és kulturális örökségvédelem folyamatába történő implementálásának vizsgálata, valamint az időadatok térinformatikai kezelése és megjelenítése.
Az kutatási tervet az alábbi főbb szempontok szerint szükséges összeállítani:
1. A vonatkozó szakirodalom feldolgozása a korszerű távérzékelési eljárások témakörében, különös tekintettel azok régészeti és örökségvédelmi célú alkalmazására.
2. Alakítson ki egy olyan módszertant, ami alkalmas egy integrált térinformatikai adatrendszer létrehozására, a régészeti és történeti célú felhasználás minőségi elvárásainak megfelelően. Vegye figyelembe a feladatspecifikus adattárolási, adatkezelési és megjelenítési igényeket.
3. Dolgozzon ki minősítő eljárást a különböző távérzékelési adatnyerési technológiák adott feladatra való alkalmazhatóságának értékelésére.
4. Dolgozzon ki minősítő eljárást a már feldolgozott, a további régészeti és örökségvédelmi célú feldolgozásra alkalmas végtermékek minősítésére.
5. Vizsgálja meg és értékelje mind az adatnyerési, mind az adatfeldolgozási eljárások erőforrásigényeit (hardver, szoftver, munkaidő, számítási idő, szaktudás).

A munka során együttműködés valósulhat meg a BME más karaival, az Építőmérnöki Kar más tanszékeivel, illetve a Fotogrammetria és Térinformatika Tanszék ipari partnereivel. A vizsgálathoz szükséges adatnyerési eszközöket és a feldolgozáshoz szükséges infrastruktúrát, szoftvereket a Tanszék biztosítja.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )