Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Völgyesi Lajos
A nagyobb geoidanomáliák fizikai hátterének magyarázata

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
földtudományok
Vásárhelyi Pál Építőmérnöki és Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Völgyesi Lajos
helyszín (magyar oldal): BME Általános és Felsőgeodézia Tanszék
helyszín rövidítés: BMEAF


A kutatási téma leírása:

A földtudományok fontos kérdése a nagyobb geoidformák fizikai hátterének magyarázata és a Föld belső szerkezetéről alkotott ismereteink finomítása.
A földi nehézségi erőtér potenciálfüggvényét  így a globális geoidképet is  a Föld inhomogén sűrűségeloszlása alakítja ki. Amikor tehát a globális geoidkép fizikai hátterére vagyunk kíváncsiak, a Föld inhomogén sűrűségeloszlását jellemző (x, y, z) háromdimenziós sűrűségfüggvényt kell meghatároznunk a W(r, , ) potenciáltér (vagy a geoidformák) ismerete alapján. Ez viszont a jól ismert geofizikai inverz feladat, amelynek nincs egyértelmű matematikai megoldása.
A probléma megoldására a feladatot több lépésben hajtjuk végre. Első lépésben a rendelkezésre álló valamennyi ismert sűrűségeloszlás (felszíni látható tömegek, az izosztatikus kiegyenlítődési folyamatban résztvevő tömegek, a lemeztektonikai modelleknek megfelelő sűrűség-inhomogenitások, stb.) figyelembevételével olyan modell potenciálfüggvényét  illetve a neki megfelelő geoidot  határozzuk meg, amely csak az általunk már ismert sűrűség-inhomogenitások hatását tükrözi. A második lépésben az így számított geoidundulációkat a valódi geoidképből levonva várhatóan olyan egyszerűbb geoidképet kapunk, amely már csak a Föld nagyobb mélységeiben lévő ismeretlen sűrűség-inhomogenitások globális hatásait tartalmazza. Ezt követően kerülhet sor ezeknek a „maradék”, vagyis a még ismeretlen geoidanomáliáknak az értelmezésére. Ehhez figyelembe kell venni az összes rendelkezésre álló geofizikai (szeizmikus, földmágneses, geotermikus, stb.) információt, és az ezek alapján felállított földmodellekre meg kell határozni a geoidformákat. Az így felállított földmodellek közül nyilvánvalóan azt fogadhatjuk el, amelynek a sűrűségeloszlása az előbb említett „maradék" geoiképet szolgáltatja.
A feladat megoldásához magas szintű matematikai és számítógép-programozási ismeretek szükségesek.

Kidolgozandó fő témák és feladatrészek:
A feladat megoldásához szükséges matematikai modell kidolgozása
A szükséges szoftverek elkészítése, validációja és tesztelése
A megoldások ellenőrzése, elemzése, értelmezése, összehasonlításuk az ismert geoidformákkal.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )