Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szilágyi-Bónizs Melinda
MikroRNS-ek jelentőségének vizsgálata petefészekrákban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris Sejt- és Immunbiológia Doktori Iskola

témavezető: Szilágyi-Bónizs Melinda
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem
helyszín rövidítés: DEAOK


A kutatási téma leírása:

A petefészekrák az 5. leggyakoribb, rákos megbetegedésre visszavezethető halálok a nők körében, és a legnagyobb halálozással járó nőgyógyászati rendellenesség. A kiemelten rossz túlélési arány nagyrészt a betegség kései diagnózisára vezethető vissza, amit a későn jelentkező, nem specifikus tünetek (pl. hasfájás, hányinger) nehezítenek. Ezt tovább rontja a hagyományosan alkalmazott kemoterápiás szerekre (pl. platina, taxán alapú szerek) gyakran kialakuló rezisztencia. A túlélési esélyek javításához a pontosabb és korábbi diagnózist, valamint a hatékonyabb terápiát lehetővé tevő molekulák klinikai alkalmazása egyaránt hozzájárulhatna. A miRNS-ek olyan kis, a génexpresszió poszt-transzkirpcionális szabályozásában közreműködő nem kódoló RNS molekulák, amelyek ezen célból ígéretes jelöltek lehetnek. A diagnosztikában való alkalmazhatóságukat támasztja alá, hogy az egészséges és tumor sejtek miRNS mintázata nagyban eltér, ami a testfolyadékokban is mérhető, ezáltal nemcsak a szövet-, hanem a folyadék biopsziában is ígéretes biomarkereknek tekinthetőek. Emellett előmozdíthatják a hatékonyabb terápiát is azáltal, hogy képesek a tumorok növekedését/terjedését befolyásoló fehérjék szintjét célzottan befolyásolni. A Humángenetikai Tanszéken működő kutatócsoportunkban humán ovárium sejttenyészetek patofiziológiai jellemzőinek vizsgálatával, valamint miRNS expressziójának monitorozásával foglalkozunk, alap sejtfizológiai, valamint modern omikai és molekuláris biológiai módszerek kombinálásával. Célunk olyan miRNS-ek azonosítása, amelyek alkalmazható biomarkerek lehetnek a különböző patofiziológiai jellemzők meghatározásánál, ezáltal segíthetik a tumortípusok alaposabb diagnosztizálását a jövőben. További célunk olyan miRNS-ek azonosítása, amelyek hatásos terápiás ágensek lehetnek. Eredményeink, reményeink szerint, hozzájárulhatnak a személyre szabott rákdiagnosztika és terápia megvalósulásán keresztül a túlélési esélyek javulásához.


Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )