Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bartáné Tóth Beáta
Inzulinérzékenység, hypoxia szignalizáció és hőfelszabadító képesség molekuláris hátterének vizsgálata különböző anatómiai területekről származó humán zsírsejtekben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
elméleti orvostudományok
Molekuláris Sejt- és Immunbiológia Doktori Iskola

témavezető: Bartáné Tóth Beáta
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem
helyszín rövidítés: DEAOK


A kutatási téma leírása:

A diéta okozta elhízás hajlamosítja az egyéneket az inzulinrezisztenciára, és a zsírszövetnek nagy szerepe van a betegség kialakulásában. A zsírszövet homeosztázisa felborulhat, e-mellett akutan vagy krónikusan hipoxiássá válhat, mely folyamatok a sejtfunkciók megváltozását eredményezhetik. Ez hozzájárulhat egyes anyagcsere-betegségek kialakulásához, mint például az inzulinrezisztencia, zsírmáj, és a 2-es típusú cukorbetegség (T2D). A legújabb tanulmányok azt sugallják, hogy a zsírsejtek termogenikus folyamatainak indukciója terápiás lehetőség lehet az anyagcsere-betegségek kezelésében, mivel lehetőséget teremthet arra, hogy a zsírszövetben feleslegesen tárolt energiától hőfelszabadítással szabadulhatunk meg. Azonban a zsírsejtek metabolikus folyamatait, hőfelszabadító képességét nagymértékben befolyásolja az inzulin szenzitivitás, mely egyes patológiás esetekben erősen lecsökkenhet. Az elhízás és az inzulinrezisztancia kialakulásának, valamint ok-okozati összefüggéseinek a részletes feltárása hozzásegíthet az obezitás és ehhez kapcsolható kóros elváltozások eredményesebb kezeléséhez. Ezért kutatócsoportunk különböző humán eredetű zsírszöveti mintákból nyert sztrómális frakció sejtjeinek laboratóriumi körülmények között történő növesztése, érett zsírsejtté differenciáltatása és eltérő kísérletes kezelése réven vizsgálja az inzulinrezisztencia, a hypoxia szignál és a termogenikus folyamatok kapcsolatát, molekuláris és genetikai hátterét.

Kísérleteinkkel szeretnénk feltárni a zsírsejtek termogenikus folyamatainak kiváltásával és összehangolt működésével kapcsolatos exo- és endogén szabályozó tényezőket (pl. hőmérséklet, oxigénszint, inzulinszint, hormonok, egyéb jelzőmolekulák, metabolitok stb.) és jelátviteli utakat. Ugyancsak célunk meghatározni, hogy milyen molekuláris markerek és folyamatok jellemezhetik az egyes adipocita fenotípusokat, valamint tisztázni a fenotípusok közötti lehetséges átmenetek feltételeit.

Eredményeink feltárhatják az anyagcsere-betegségek hátterében álló molekuláris folyamatokat, és segíthetnek a megfelelő célmolekulák azonosításában a hatékony és biztonságos kezelés érdekében.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )