Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szűcs István
A magyar mezőgazdaság gazdasági és társadalmi jelentősége a szocializmus időszakában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Ihrig Károly Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Szűcs István
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem, Gazdaságtudományi Kar
helyszín rövidítés: DEGTK


A kutatási téma leírása:

A szocialista mezőgazdaság jellegzetes korszakaival Magyarország agrártörténetében több mint 40 évet jelent. A korabeli agrárium szocialista átalakításával létrehozott szövetkezetek és államigazdaságok az elkövetkező évtizedekben alapvetően határozták meg a magyar mezőgazdaság alakulását, fejlődésének irányát, hatása mind a mai napig nem elhanyagolható. A hazai szocialista mezőgazdaság gazdasági- és termelési eredményei mögött felhalmozódott szakmai tapasztalat összegyűjtése, objektív értékelése, a jövő generációk számára való továbbadása társadalmilag és szakmailag is értékes, eddig még nem megvalósított feladat. A kutatómunka célja, a szocialista típusú mezőgazdasági termelésben keletkezett azon írott illetve egyének által emlékezetükben őrzött forrásanyagok, szakmai tapasztalások és meglátások felkutatása és rendszerbe foglalása, mely agrártörténeti jelentőségén túl, jelenkorunk agráriumának számára is hasznosítható háttéranyagot biztosíthat. A kutatásban végzett vizsgálatok kiterjednek a szocialista mezőgazdaság vidéki közösségekre gyakorolt társadalmi hatására is, miként hatott a vidéki lakosság társadalmi, és kulturális fejlődésére a szövetkezeti formában történő szocialista típusú gazdálkodás. A kutatás várható eredménye egy olyan komplex analízis, mely egyrészről rendszerbe foglalja a hazai szocialista mezőgazdaság mintegy négy évtizedében felhalmozott tapasztalatokat, kritikákat, javaslatokat, szakmai meglátásokat, másrészről átfogó helyzetkép a hazai szocialista mezőgazdaság társadalomra, vidéki közösségekre gyakorolt szociográfiai hatásáról. Így a kutatási téma összeségében agrártörténeti, szociológiai és gazdálkodástudományi szempontból is értékes vizsgálatokat jelent. Végezetül a kutató munka mottója Leonyid Leonov idézete, mely szerint „A jövőbe vezető utat csakis a múlt alapos ismeretében tűzhetjük ki: az emberiség mindig elkövetett hibáiból okul.”

előírt nyelvtudás: magyar
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )