Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szőllősi László
A hazai baromfiágazat egyes szakágazatának versenyképességi tartaléka

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Ihrig Károly Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Szőllősi László
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem, Gazdaságtudományi Kar
helyszín rövidítés: DEGTK


A kutatási téma leírása:

A közeljövő egyik legnagyobb kihívása a Föld népességének elegendő mennyiségű élelmiszerrel, a fenntarthatóság szempontjait is figyelembevevő módon történő ellátása. Ebben kiemelt szerephez jut az állattenyésztés és azon belül a baromfiágazat (hús, tojás). A gazdasági előnyöket és környezeti terhelést tekintve ebben az ágazatban van lehetőségünk a leghatékonyabban, így a legolcsóbban állati fehérjét előállítani. Ezzel magyarázható, hogy a világ baromfihús termelése és ezzel párhuzamosan a fogyasztás is az utóbbi két évtized alatt dinamikusan fejlődött, s a prognózisok azt mutatják, hogy ez a tendencia a következő évtizedben is folytatódik. A magyar baromfiágazat fontos szerepet tölt be nemzetgazdasági szinten, hiszen a mezőgazdaság bruttó termelési értékének 12-13%-át, az állattenyésztésnek pedig közel 37%-át teszi ki. Hazánk kiemelkedő baromfihús-önellátottsága (145%) és ezáltal Unión belül is kimagasló és erős exportorientáltsága megkülönbözteti más állattenyésztő ágazatoktól. A baromfiipar minden ágazata jelentős exportárbevételt ér el. Az ágazat e kiemelkedő teljesítménye révén kedvezően alakít több nemzetgazdasági mutatót és nem mellesleg évente mintegy 30 milliárd forint költségvetési befizetést teljesít. A meghatározóan magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező baromfiszektor a teljes baromfi termékpályán – a kapcsolódó iparágakkal együtt – mintegy 60 ezer főt foglalkoztat. Az elmúlt évtizedben egyedül a vágóbaromfi tudta megőrizni a termelés színvonalát, s nem csökkent a 2004. évi szint alá, szemben a többi ágazattal, illetve termékcsoporttal. A hazai vágóállat-termelés az egyes baromfifajták esetében eltérően alakult, de összességében 2004-hez képest közel 30%-os növekedést mutat. Ezzel szemben az EU csatlakozásunk legnagyobb vesztese az étkezési tojás termelés, amely a telepítéssel párhuzamosan jelentősen (csaknem 40%-kal) csökkent az elmúlt közel egy évtizedben. A baromfiágazatnak a jövőben is meghatározó szerepe lesz a magyar mezőgazdaságban, azonban az ágazatnak számos kihívással kell szembenéznie mind a hazai, mind a nemzetközi gazdasági és piaci környezet változásának függvényében. A kutatás célkitűzése ezek alapján a hazai baromfiágazat egyes szakágazatainak (vágócsirke, pulyka, lúd, kacsa, tojás) üzemi és termékpálya szintű versenyképességét meghatározó tényezők feltárása, az esetleges tartalékok meghatározása és a jövőbeli fejlődési lehetőségek és korlátok értékelése.

előírt nyelvtudás: magyar
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )