Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szakály Zoltán
Fogyasztói preferenciák a növényi alapú élelmiszerek piacán

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Ihrig Károly Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Szakály Zoltán
helyszín (magyar oldal): Debreceni Egyetem, Gazdaságtudományi Kar
helyszín rövidítés: DEGTK


A kutatási téma leírása:

A jelenlegi nyugati étrendi formák, amelyek nagy mennyiségű állati eredetű élelmiszert, különösen húst tartalmaznak, nem fenntarthatók, negatív hatással vannak az éghajlatra és a környezetre, az emberi egészségre, az állatok jólétére és a globális élelmezésbiztonságra. A hagyományos hústermelési rendszerekkel szembeni kritikák miatt az élelmiszeripar egyre inkább keresi az állati eredetű élelmiszerek helyettesítésének lehetőségeit. A növényi alapú étrend minden olyan étrend, amely növényi eredetű élelmiszereket nagy arányban tartalmaz. Ide tartozhatnak a gyümölcsök, a zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek, a diófélék, a magvak és a fehérje-helyettesítők, például a szójatermékek. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az étrend kizárólag növényi alapú, de valószínűleg egyre kevesebb benne az állati eredetű élelmiszer. A vegetáriánus étrendet követő fogyasztók pontos arányát különösen nehéz felmérni, mivel a szakma több növényi alapú étrendet eleve megkülönböztet, és országonként is eltérhet az arányuk. A vegetáriánusok legnagyobb aránya Indiában található, ahol a lakosság 30-40%-a követ növényi alapú étrendet. Európában a vegetáriánusok aránya Olaszországban, az Egyesült Királyságban és Németországban a legmagasabb (9%), míg Hollandiában 4%. Érdemes kiemelni Ausztriát és Svájcot is, ahol a vegetáriánusok aránya 3–3%. Az Egyesült Államokban a résztvevők mindössze 4%-a számolt be arról, hogy az elmúlt 12 hónapban vegetáriánus, 2%-a pedig vegán étrendet követett egészségügyi okokból. Magyarországon a vegetáriánusok aránya megközelíti a 3%-ot, míg a magukat vegán fogyasztónak vallók az 1%-ot sem érik el. A kutatás célja a fogyasztók növényi alapú étrenddel kapcsolatos preferenciáinak vizsgálata. A kutatás során szekunder és primer adat- és információgyűjtési módszereket egyaránt alkalmazunk. A primer kutatási módszerek közé tartozik a netnográfiás kutatás, a szakértői interjú és a fogyasztói kérdőíves megkérdezés. A kutatás során több modellre is támaszkodunk. Ide sorolható a tervezett viselkedés modellje, illetve a transzteoretikus modell. Ezeket a modelleket a kérdőíves megkérdezés kérdőíve fogja részletesen tartalmazni.

előírt nyelvtudás: magyar
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )