Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Az abrak és tömegtakarmány növények klímaváltozásra adott válaszainak vizsgálata és alkalmazása a fenntartható mezőgazdaságban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem
állattenyésztési tudományok
Állattenyésztési tudományok Doktori Iskola

témavezető: Somfalvi-Tóth Katalin
társ-témavezető: Keszthelyi Sándor
helyszín (magyar oldal): MATE- Kaposvári Campus - Növénytermesztési-tudományok Intézet
helyszín rövidítés: MATE


A kutatási téma leírása:

Az éghajlatváltozás és a következményeként fellépő biotikus és abiotikus hatások legelőször és legnagyobb mértékben a mezőgazdaságot érintik. Ennek egyik következménye lehet bizonyos növényfajok termésbiztonságának olyan mértékű veszélyeztetettsége, amely ellenállóbb fajok bevezetését és/vagy szélesebb körű elterjedését teheti indokolttá a mezőgazdasági haszonnövények spektrumában. Az abrak és tömegtakarmányok gazdasági jelentősége kiemelkedő, ezért ellenállóképességük vizsgálata a különböző külső hatások és stresszorok ellen elengedhetetlen. E hatásokmechanizmusok megfigyelése, modellezése mind laboratóriumi, mind szabadföldi körülmények között még nem teljesen feltárt terület. A doktori kutatás célja tehát a különböző abrak és tömegtakarmányok komplex összehasonlító vizsgálatának elvégzése. A vizsgálat kiterjed az éghajlatváltozás hatásainak értékelésére, figyelembe véve az extrém időjárási eseményeket, kiemelt figyelemmel a hő- és vízstressz okozta növényélettani változások dokumentálására. A kutatás során végzett szabadföldi kísérletek segítségével mélyrehatóan elemezzük a kultúrák fejlődését változó körülmények között, beleértve a különböző tápanyagutánpótlási stratégiák hatását is. A laboratóriumi körülmények között végzett kísérletek során részletesen vizsgáljuk a növények tápanyagfelvételét, fotoszintézisét és egyéb élettani folyamatait olyan non-invazív mérési és képalkotó technológiák alkalmazásával, mint a klorofill tartalom, fluoreszencia indukció, normalizált vegetációs index (NDVI) mérése, valamint biofoton emisszió detektálása. A vizsgált fajok takarmányként való felhasználási lehetősége szintén kulcsfontosságú kérdés a doktori tevékenység során, ezért a szervesanyag összetétel és táplálóanyag tartalom meghatározása, úgy mint a növények szénhidrát, telítetlen zsírsav tartalma, valamint fehérjeanalitikai elemzése is kiemelt figyelmet kap. Továbbá állatkísérletek során ezek, mint abrak és takarmányösszetevők gyakorlatba történő bevonása és hatásvizsgálatuk is elemzésre kerülne. A doktori kutatási tevékenység végső célja a vizsgálatba bevont növényfajok felhasználási lehetőségeinek feltárása, a növény éghajlati extrémumokra adott válaszainak elemzése, továbbá a növények fejlődését befolyásoló időjárási anomáliák trendjének, esetlegesen a termés mennyiségére és minőségére vonatkozó előrejelzések modellezése a következő évtizedekre. A kutatás eredményei mérvadóak lehetnek a mezőgazdasági gyakorlatban, különösen az éghajlatváltozással kapcsolatos fenyegetések megértésében, valamint a fenntarthatóbb takarmányozási stratégiák kidolgozásában.

előírt nyelvtudás: angol
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )