Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Gulyás László
A generatív mesterséges intelligencia felhasználása a termékfejlesztésben

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
informatikai tudományok
Informatika Doktori Iskola

témavezető: Gulyás László
társ-témavezető: Érdi Péter
helyszín (magyar oldal): ELTE, Informatikai Kar
helyszín rövidítés: ELTE


A kutatási téma leírása:

A nagy méretű mesterséges intelligencia (MI) modellek képességeinek robbanásszerű növekedésével a generatív MI hatalmas népszerűségre tett szert. A jelenlegi alapmodellek látszólag képesek az emberi szöveg értelmezésére és interaktív válaszok generálására. MI-alapú eszközök állnak rendelkezésre az olyan általános mérnöki feladatokhoz, mint például a kód- és tesztgenerálás, valamint a nagy dokumentum-adatbázisokból származó információk visszakeresése.
A mérnöki munka nagy része az emberi szöveg köré összpontosul. A rendszer- és szoftverkövetelményeket továbbra is emberi nyelven fogalmazzák meg; a folyamatokat, eljárásokat szövegesen, esetleg néhány diagrammal írják le. Az összetett, biztonságkritikus termékfejlesztés dokumentációs erőfeszítései messze felülmúlják a puszta kódolás erőfeszítéseit. A mesterséges intelligencia-alapú eszközök erejének kihasználása a szövegalapú mérnöki munka segítésére nagy potenciális előnyökkel jár. Szintén nagyon fontos megérteni az ilyen rendszerek korlátait, és az olyan módszereket kidolgozni, melyek csökkentik a használatukból eredő kockázatot. A nagy mérnöki szervezetek hatalmas mennyiségű termékfejlesztési adatot halmoztak fel az évek során. Az ügyféligényektől a rendszer- és szoftvertervezésen át egészen a megvalósításig, valamint a tesztspecifikációkig és -eredményekig, beleértve a változáskezelést és egyéb műtermékeket. Ezek az adatok kiváló alapot adhatnak mérnöki tervező munkát támogató MI rendszerek fejlesztéséhez.
A javasolt kutatás középpontjában az MI és a gépi tanulás (ML) nagy mérnöki szervezetekben használt kiforrott fejlesztési folyamatokba való integrálására szolgáló új megközelítések vizsgálata áll. A jelenlegi alapmodellek szemantikai feldolgozással történő kiterjesztése aktív kutatási terület. A modell alapú rendszertervezési módszerek és eszközök ugyanakkor egyre kiforrottabbak, de a nagy projektekben való átvételük jelentős erőfeszítést igényel. A cél egy új módszertan kidolgozása az MI technológia komplex fejlesztési folyamatokba történő hatékony integrálására.

előírt nyelvtudás: angol
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): B1
további elvárások: 
MSc a következő területek egyikén: informatika, programtervező informatikus, számítástudomány, vagy kapcsolódó területek.
Folyékonyan beszél angolul.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )