Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Gulyás László
Korszerű numerikus algoritmusok fejlesztése anyagok virtuális feldolgozásában

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
informatikai tudományok
Informatika Doktori Iskola

témavezető: Sidor Jurij
társ-témavezető: Gulyás László
helyszín (magyar oldal): ELTE
helyszín rövidítés: ELTE


A kutatási téma leírása:

A modern anyaggyártás összetett alakváltozást eredményez a végső termékekben. Legtöbb esetben a költséghatékony gyártási folyamatok deformációt és hőkezelési folyamatokat foglalnak magukban, viszont mindkettő technológiai lépés bonyolult. A polikristályos fémrendszerekben a milliárdokban mérhető mikroméretű kristályok drasztikus átalakulási folyamatoknak vannak kitéve. Az adott mezoszkópos változások leírása numerikus megközelítésekkel kihívást jelent, mivel a modellek többsége számos modellparamétert foglal magában, amelyeket minden anyagtípusra és feldolgozási útvonalra külön-külön definiálni kell. A szerkezeti elemek kialakulásának átfogó megértése különböző anyagra jellemző skálákon, beleértve a mikroszkópikus és nanoméretű skálát, a modern számítási technikák alkalmazását teszi szükségessé. A doktori kutatás fő célja a jelenlegi algoritmusok határainak vizsgálata és új algoritmusok kidolgozása. Ez lehetővé teszi a feldolgozási paraméterek és a jellemző mikroszerkezet és alárendszer-elemek fejlődése közötti korrelációk azonosítását termomechanikai feldolgozás során. A virtuális feldolgozással kapott numerikus eredményeket fel fogjuk használni a meglévő technológiák fejlesztésére és új feldolgozási megközelítések kialakításának elősegítésére.
A korszerű számítási technikák között, a géptanulás széles körben alkalmazott eszközei ígéretes útvonalat kimutatnak. Azonban az olyan összetett alkalmazási területeken, mint amilyen pl. az anyagtechnológia, a szakterületi ismeretek (pl. fizikai törvények és jól ismert kémiai folyamatok) beinjektálásának lehetősége kiemelkedő fontosságú. Ez a lehetőség korlátozza a keresési teret, és így növeli az adott modell minőségét. Ezért az ilyen hibrid megközelítés alkalmazását tanulmányozni fogjuk. Ez lehetővé teheti olyan módszerek alkalmazását is, amelyek javítják a képzett modell predikcióinak magyarázhatóságát.

előírt nyelvtudás: angol
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): B1
további elvárások: 
MSc a következő területek egyikén: informatika, anyagmérnök, építészmérnök, fizika, gépészmérnök vagy kapcsolódó területek.
Folyékonyan beszél angolul.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )