Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Pödör Zoltán
Andó Mátyás
Mesterséges jelek és szenzoranalízis adatbányászati módszerekkel

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
informatikai tudományok
Informatika Doktori Iskola

témavezető: Andó Mátyás
társ-témavezető: Pödör Zoltán
helyszín (magyar oldal): Szombathely, Budapest
helyszín rövidítés: ELTE


A kutatási téma leírása:

A kutatás célja, hogy ipari környezetben alkalmazott szenzorokat, szenzorrendszereket tanulmányozva, a keletkező adatok hatékony megbízható tárolásával és feldolgozásával – modern, tudományosan megalapozott modellekkel és eszközökkel – hasznos információt, tudást nyerjünk ki. Az ipari gépek berendezések egyik egyre többször előforduló hibajelensége, az, amikor maga az érzékelő nem működik megfelelően. Az, hogy a szenzor rossz (vagy a hozzátartozó kommunikációs csatorna) vagy az alap gyártási folyamattal van probléma kulcsfontosságú kérdés. Ezért fontos olyan informatikai alapú szakmai döntéstámogatást fejleszteni, mely képes a hibás szenzorokat felismerni és helyettük szolgáltatni a jeleket a hiba elhárításáig. Ebben az esetben a gyártás teljes leállása elkerülhető. Az adatok kiértékelése során választ keresünk arra is, hogy a szenzorok aktuális helye és funkciója indokolja-e azok létét, az általuk rendelkezésre bocsátott adatok a rendszer számára hordoznak-e valódi, hasznos információt.
A kutatás és a rendszer analízise majd szintézise során adatelemzési, programozási feladatok megoldására kerül sor. A kapott eredmények bemenő adatokat szolgáltatnak a rendszerek fejlesztése és a folyamatok optimalizálása számára. A kutatás eredményeként a vizsgált rendszerek működése javítható, továbbá az adott ipari környezet termelékenysége és átbocsátóképessége, azaz a hatékonysága is elemezhető és növelhető.
Jelenlegi eszközök: Festo gyártói környezet szimulációs állomásai Siemens vagy Festo PLC-vel
Alkalmazandó technológiák: CODESYS vagy TIA portál, SQL/No-SQL adatbázisok, R/Python (vagy más nyelv)

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
Szükséges készségek a munkához:
• Szenzorok kezelése
• PLC programozás (Siemens vagy Festo)
• Kommunikációs csatornák létrehozása
• Adatbázis kezelés
• Adatfeldolgozás, elemzés és megjelenítés
• Előrejelzés gépi tanulás alapú modellekkel

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )