Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Bitay Enikő
A precíziós öntés technológiájának kiterjesztése új anyagok és új eljárások bevezetésével

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Óbudai Egyetem
anyagtudományok és technológiák
Anyagtudományok és Technológiák Doktori Iskola

témavezető: Bitay Enikő
helyszín (magyar oldal): Óbudai Egyetem
helyszín rövidítés: ÓE


A kutatási téma leírása:

Kutatási téma leírása:
A precíziós öntés a bonyolult alakú alkatrészek gyártásának eljárása, amelynek jelentőségét az adja, hogy a gyártmány alakja, anyaga és sorozatnagysága terén egyaránt nagyon széles tartományban alkalmazható gazdaságosan. Különösen fontos a korrózióálló acél és a nikkelötvözet alkatrészek gyártásában.
A kutatási téma aktualitását az adja, hogy a járműiparban, a gyógyszer- és vegyiparban, az energia- és anyagszállítási iparban, valamint az orvosieszköz-gyártási iparban lezajló fejlődés kiszélesítette a precíziós öntés alkalmazhatósági körét mind a termékek alakja, mind pedig a termékek anyaga terén, és ezek az iparágak meg is fogalmazták kutatás-fejlesztési igényeiket erre vonatkozóan.
Ennek a fokozott igénynek a kutatás-fejlesztés oldaláról való kiszolgálása a precíziós öntési eljárástól is új technológiai megoldásokat kíván, az eljárásnak minden egyes szakaszában. Ilyen kutatási témakör a mintakészítés terén az additív gyártás és a kötési módszerek, a héjformakészítésben a porozitáskezelés és a rendszerszintű automatizálás, az öntési folyamatban a vákuumos és a nyomásos változatok alkalmazhatósága, a szerkezeti anyagok terén pedig a nagy hőállóságú ötvözetek és a fémmátrixú kompozitok.
A kutatási téma az MTA tudományági nómenklatúrában az Anyagtudomány és technológia (06 01 00), továbbá a Metallurgia (06 11 00) körébe tartozik.
A kutatási téma alapjául szolgál a kutatómunka kezdetén kidolgozandó kutatási tervnek, amely részletezi a kutatási feladatokat, amelyek a precíziós öntés technológiai folyamatának minden szakaszára kiterjedhetnek.
Fontos kutatási irány lehet az új viaszok alkalmazása, technológiai ablakuk meghatározása, anyagtulajdonságaik változásának elemzése.
Részletes vizsgálatot érdemel az additív gyártás, ezen belül a 3d-s nyomtatás alkalmazása a kiolvadó minták, illetve a porágyolvasztás a présszerszámok előállításában.
A tápcsatornák és a bokrosításnál alkalmazott kötések új módszereinek kidolgozása mellett az új fürtformák kifejlesztése és bevezetése terén is számos kérdés vár megválaszolásra. Ehhez kapcsolódik a kötőanyagok, a ragasztók és a bevonatanyagok funkcionális tulajdonságainak vizsgálata.
A gyártmányok alapanyagának előállítása során a fémolvadékok metallurgiai folyamatainak elemzése és fejlesztése igényel további kutatásokat.
Különleges és kifejezetten új kutatási irány a fémmátrixú összetett anyagok (kompozitok) önthetőségi sajátosságainak kutatása. Ezen a téren a mátrix anyaga nem csak az alumínium, hanem a legújabb trendeket is figyelve az acél is lehet. Ebben a kutatásban különleges öntési változatok kifejlesztésére lehet szükség, amelyekben a vákuumos és a nyomásos öntés technológiai részfolyamatait kell összekapcsolni a precíziós öntés hagyományos technológiájával. Ennek érdekében szükséges a héjformák gáztömörségének és gáztömörré tétele lehetőségeinek kutatása, valamint az összetett anyag betétanyagának az öntőformába való elhelyezésével kapcsolatos vizsgálatokra.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )