Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Csáji Balázs Csanád
Statisztikus tanuláselmélet

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
informatikai tudományok
Informatika Doktori Iskola

témavezető: Csáji Balázs Csanád
helyszín (magyar oldal): SZTAKI: Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet
helyszín rövidítés: SZTAK


A kutatási téma leírása:

A statisztikus tanuláselmélet a gépi tanulás egyik fontos ága, amelyben különböző statisztikai feltevéseket teszünk a megfigyeléseket generáló rendszerről, hogy jobban megértsük a tanulási mechanizmusokat és, hogy erős (lehetőleg eloszlás-független, nem-aszimptotikus) sztochasztikus garanciákkal rendelkező algoritmusokat tervezzünk. A terület mind felügyelt- (pl., osztályozás és regresszió), mind önszervező- (pl., klaszterezés és anomália detektálás) tanulási módszerekkel foglalkozik; és gyakran valószínűleg közelítőleg helyes (PAC) típusú garanciákkal rendelkező módszerek megalkotását tűzi ki célul. Az egyik legfontosabb probléma, hogy a modellek általánosítóképességére adjunk garanciákat: mennyire lesz egy véges minta alapján becsült modell eredményes új, eddig nem látott megfigyelések esetén? A kernel módszerek – például a szupport vektor gépek – a terület alapvető eszközei. Matematikai megalapozásukat a reprodukáló magú Hilbert terek (RKHS) képezik, és a rájuk épülő tanulási módszerek gyakran vezetnek (bizonytalan) konvex optimalizálási feladatokhoz. Egy lehetséges kutatási irány a bizonytalan (nemlineáris) optimalizálással, valamint a bootstrap- és Monte Carlo módszerekkel kapcsolatos friss eredmények vizsgálata és alkalmazása a statisztikus tanuláselmélet problémáira. Egy másik lehetséges irány a (feltételes) eloszlások RKHS-ekbe ágyazása, amely például az oksági következtetések és a változás felismerés szempontjából vezethet új eredményekre. Egy harmadik problémakör, hogy hogyan tanulhatunk korábbi tanulási feladatok tapasztalataiból (meta-tanulás), vagyis hogyan és mennyiben használhatjuk fel a korábbi problémákon megtanultakat „hasonló” problémák megoldására.

Kulcsszavak: kernel módszerek, valószínűleg közelítőleg helyes (PAC) garanciák, bizonytalan konvex optimalizálás, predikciós tartományok, kernel átlag beágyazás, osztályozás, regresszió, meta-tanulás

előírt nyelvtudás: angol
további elvárások: 
Szilárd valószínűségszámítási és statisztikai alapismeretek, ajánlott Matlab és/vagy Python tudás.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )