Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Novák Tibor
Talajok szénmegkötő képességének változásai regeneratív mezőgazdasági hasznosítás hatására

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
földtudományok
Földtudományok Doktori Iskola

témavezető: Novák Tibor
helyszín (magyar oldal): 4032 Debrecen Egyetem tér 1. GeoMat épület
helyszín rövidítés: DE


A kutatási téma leírása:

A korábbi forgatásos mezőgazdasági művelésről a regeneratív gazdálkodási módszerekre történő áttérést (no-till, minimum till, takarónövények stb.) követően a talajokban a megváltozott talajszellőzöttség, szerves anyag input és mikrobiális viszonyok következtében új egyensúlyi állapot alakul ki a talaj szervesszén-tartalmának tekintetében. Az új egyensúlyi széntartalom azonban nagymértékben függ a talajok textúrájától, pH és mészviszonyaitól, talajtípusától, növényborítottságától és a regeneratív módszerek sajátosságaitól.
A jelölt feladata, hogy azonosítson olyan mintaterületeket, ahol a korábbi forgatásos szántóföldi kultúrák helyén ismert módszerekkel és ismert átállási időponttól kezdődően regeneratív módszerekkel folytatnak növénytermesztést. Gyűjtsön információt a regeneratív módszerekkel hasznosított területek talajadottságairól, tipizálja a területeket a talajok biológiai aktivitása, talajfizikai és talajkémiai jellemzői, talajtípusa és a regeneratív technológiák alapján. Vizsgálja meg a lehetőségét annak, hogy a regeneratív technológiákkal művelt talajokhoz továbbra is forgatásos műveléssel hasznosított kontroll területeket állítson párba.
A kutatás célja, hogy korábban forgatásos szántóföldi használatú, ismert időpontban regeneratív művelésre átállított talajú területeken vizsgálja meg a talaj széntartalmának, szerkezeti sajátosságainak (aggregáltság, beszivárgási jellemzők) változását a kontroll, továbbra is forgatásos művelésű területekhez képest. Vizsgálja meg a talajok megváltozott széntartalmát, a stabil és labilis szénkészletek viszonyának változásait, a regenerálódás mértékét összehasonlítva a jelenleg is forgatással művelt szántók talajával. Az azonosított helyszíneken végezzen helyszíni talajfelvételeket, osztályozza a helyszíneken ásott talajszelvényeket. Értékelje a talajok szénmegkötő képességének változásait a regeneratív átállás hatására a talajtípus és a talajok abiotikus jellemzőinek (textúra, pH, mészállapot) függvényében.
Az eredmények alapján jellemezze a regeneratív művelés talajra gyakorolt hatását regionális szinten, mérlegelje a folyamatok hosszú távú táji jelentőségét, a lokális szénforgalomban betöltött szerepének változását és hatását a talajfejlődési folyamatokra.

Módszerek:
• regeneratív szántóföldi művelés területi elterjedésére vonatkozó adatgyűjtés
• a regeneratív gazdálkodásra átállt területek talajadottságainak áttekintése, értékelése talajtani adatbázisok alapján
• mintavétel regeneratív és forgatásos (kontroll területeken) a talajok művelt szintjéből (0-30 cm)
• típusonként reprezentatív talajszelvények feltárása és jellemzése
• stabil és labilis szénkészlet mérése talajmintákból
• aggregátumstabilitás és infiltráció mérése
• eredmények összevetése és értékelése típusonként

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )