Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Szijártó Márk
Geotermikus célú kutatások teljeskörű módszertani fejlesztése kiválasztott esettanulmányok segítségével

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
földtudományok
Földtudományi Doktori Iskola

témavezető: Szijártó Márk
helyszín (magyar oldal): Eötvös Loránd Tudományegyetem, Földrajz és Földtudományi Intézet, Geofizikai és Űrtudományi Tanszék
helyszín rövidítés: ELTE


A kutatási téma leírása:

"Napjainkban Európa-szerte próbálják visszaszorítani a fosszilis energiahordozók kiaknázását, melynek egyik alternatívája – különösképpen villamosenergia-termelés és fűtésellátás szempontjából – a Föld belső hőjének felhasználása mély geometrikus erőművek, illetve sekély hőszivattyúk segítségével. Azonban a technológia kivitelezés előtt szükség van a kiválasztott terület geotermikus energiaigényének felmérésére, illetve kiterjedt földtani értelmezésére.
A doktori kutatás során egy vagy több – a doktori hallgató által kiválasztott – terület előzetes geotermikus vizsgálatát kell elvégezni, melynek főbb lépései a következők: (i) földtani, vízföldtani, geofizikai adatok összegyűjtése, szintetizálása, értelmezése; (ii) 3D földtani és vízföldtani modell összeállítása; (iii) hőmérséklet-adatok integrálása, 3D konduktív hőmérséklettér meghatározása Bullard-plot módszerrel; (iv) a terület geotermikus potenciáljának meghatározása; (v) fúráspontok kijelölése; (vi) a geotermikus rendszer 3D numerikus modellezése, beleértve a termelő, illetve visszasajtoló kutak hatásának vizsgálatát. Továbbá, a doktori munka célja egy olyan módszerfejlesztés, ami orvosolja az egyes lépések hiányosságait. Ilyen például az advektív hőmérséklet-eloszlás meghatározása, az adatfeldolgozás és értelmezés automatizálása, a geofizikai mérésekből származó eredmények hibabecslése, vagy a geotermikus potenciálbecslés egységes módszertanának kidolgozása. A doktori hallgató számára kihívást jelenthet a – a hőtranszport folyamatot és felszín alatti vízáramlást leíró – végeselemes modell bővítése akár más fizika folyamatok vizsgálatára (pl.: vízkor becslése), akár a technológia iránya felé (pl.: rendszerüzemeltetés).
Elsősorban olyan hallgató jelentkezését várjuk, akinek elegendő tapasztalata van a földtani és geofizikai adatok feldolgozásában, értelmezésben; van nemzetközi tapasztalata és képes önálló munkavégzésre. Figyelem, a kutatási terület kiválasztása, illetve a munka elvégzéséhez szükséges adatok összegyűjtése a leendő doktori hallgató feladata!

előírt nyelvtudás: angol, magyar
további elvárások: 
"adatfeldolgozási eljárások szoftveres ismerete (Python, Matlab)
3D geofizikai adatértelmező szoftverek rutinszerű használata (Petrel vagy Kingdom)
végeselemes modellező platform alapszintű ismerete (pl.: COMSOL Multiphysics)"

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )