Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Gál Zoltán
Területi pénzügyi vizsgálatok

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Pécsi Tudományegyetem
közgazdaságtudományok
Regionális Politika és Gazdaságtan Doktori Iskola

témavezető: Gál Zoltán
helyszín (magyar oldal): H-7622 Pécs, Rákóczi út 80.
helyszín rövidítés: KTK


A kutatási téma leírása:

A kutatási terület a regionális-térgazdaságtani szemléletet alkalmazza a pénzügyek területén a pénzügyi globalizáció keretrendszerébe ágyazva. A pénzügy kétségtelenül a világ egyik legglobalizáltabb és leghálózatosabb jelensége, ugyanakkor működése és eredményei továbbra is óriási földrajzi sokféleséget mutatnak. Célja a pénzügyi piacok térbeli dimenzióinak bemutatása a pénzügyi piacok legfontosabb szegmensein, intézményein, illetve azok működésén keresztül, s a pénzügyi szektor területi fejlődésre gyakorolt hatásainak értékelésével foglalkozik. A kutatás felöleli a pénzügyi piaci szereplők lokalizációs stratégiáit és a pénzügyi digitalizáció hatásait, illetve bemutatja azokat a térgazdaságtani módszereket, amelyek segítségével meghatározhatók a pénzügyi piacok szereplőinek térbeli eloszlása. Értékeli a pénzintézeteknek és más pénzügyi szereplőknek a helyi és a nemzetgazdaságban gazdaságban játszott szerepét. Foglalkozik a fejlődő országok gazdaságfejlesztési programjainak pénzügyi eszkörendszerével (segélyezés, mikrohitel programok). A pénzügyi digitalizáció, a FinTech ökoszsisztéma és a fenntartható pénzügyek, ESG (zöld pénzügyek és klíma pénzügyek és eszközosztályai) meghatározó folyamatai a pénzügyi szektor átalakulásnak. A kutatási irány intézményesültségét nemcsak a témakörben született folyóiratok, monográfiák és handbook-ok mutatják, de a 2015-ben létrejött Global Network of Financial Geography hálózata (FinGeo) a pénzügyek és a pénzügyi piacok térbeliségének, kutatásában érdekel szakemberek interdiszciplináris hálózata (https://www.fingeo.net/our-mission/).

Lehetséges kutatási irányok kijelölése: a kutatások többek között felöleik:
- a nemzetközi tőkeáramlások vizsgálatát
- az külföldi közvetlen tőkebefektetések (FDI) növekedési és térbeli differenciáló hatásait
- a pénzügyi központok fejlődésének és funkcióinak vizsgálatát
- a hitelintézetek gazdaságfejlesztő szerepét és területi differenciáló hatásait
- a pénzügyi szolgáltatások értékláncainak fejlődését a feltörekvő országokban
- a pénzügyi válságok hatáselemzése és a válságok terjedésének térbeli dimenzióit
- Fejlesztési pénzügyek: segélyezés, fejlesztések finanszírozása (mikrohitelezés)
- a pénzügyi intézmények és folyamatok digitalizációját és a piacok változásait (Fintech kihívások, elektronikus fizetési rendszerek, digitális jegybankpénz).
- a fenntartható pénzügyeket és ESG kutatásokat

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-09-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )