Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kovács István János
A Délkeleti-Kárpátok recens földtani eseményeinek hatásának tanulmányozása geogén gázok segítségével

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Eötvös Loránd Tudományegyetem
környezettudományok
Környezettudományi Doktori Iskola

témavezető: Kovács István János
helyszín (magyar oldal): Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet, ELTE TTK Fluidum Kutató Laboratórium
helyszín rövidítés: ELTE


A kutatási téma leírása:

"Az emberiséget számos környezet földtani hatás éri, amelyek egyike a földrengés. A Föld felépítéséből fakadóan a földrengés súlytotta területek globálisan nem egyenletesen oszlanak el, hanem a litoszféra lemezhatárok mentén sűrűsödnek. Kiemelkedő területek közé sorolható Japán és Chile, azonban a Kárpát-Pannon régióban szintén ismertek földrengés súlytotta területeket. E területen belül a legjelentősebb régió a Vráncsa szeizmogén zóna, aminek része az ún. Kárpáti kanyar, ahol a földrengés akár hétköznapinak mondható. A szeizmogén zóna ÉNY-i határán jelentős, nagy mélységből eredeztethető, a társadalom által is hasznosítható, nem vulkáni kigázosodás figyelhető meg (számtalan gázgazdag forrás és mofetta formájában), aminek központja Kovászna, az „ezer borvízforrás városa”.
A Vráncsa szeizmogén zóna sajátossága az, hogy az itt keletkező földrengések igen mélyen, átlagosan 70-170 km mélységben keletkeznek egy jelenleg is alábukó, feszültséget-stresszt generáló, kőzetlemez hatására. Tovabbá aktuális geokémia kutatási eredmények alapján megállapítható, hogy a Vráncsa szeizmogén zónában tetten érhető a mély, főleg felsőköpeny eredetű gázok felszíni kiáramlása. A jelenség monitorozására a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet egy Integrált Geodinamikai Állomást telepített Kovásznára a román Nemzeti Földfizikai Intézettel szorosan együttműködve, hogy részleteiben tanulmányozhassuk a kiáramló gázok (pl. CO2, CH4, N2O, SO2, radon) fluxusának időbeli változását lehetséges földrengés függését. Az Integrált Geodinamikai Állomás lehetőségeit a román partner intézetünk mérései (szeizmológia, magnetotellurika, légkör geofizika) teszik teljessé. Az előttünk álló évek adatai jó eséllyel feltárják a földrengések, valamint geokémiai és geofizikai adatok közötti összefüggéseket, amelyek nem csak kiemelkedő tudományos, hanem érzékeny társadalmi hatással is bírnak.
A doktorandusz jelölt feladata, hogy az Integrált Geodinamikai Állomás működését elsajátítsa, a beérkező adatokból hozzon létre egy geokémiai, geofizikai és meteorológiai adatbázist, majd idősoros adatelemzéssel dolgozza fel és értelmezze azt. Továbbá a kapott eredményeket lokális és regionális földtudományi keretben globális kitekintéssel interpretálja. Doktori kutatása során folyamatos kapcsolatot tart magyar és román szakemberekkel, emiatt elengedhetetlen a magas szintű magyar és román mellett angol nyelv tudás. A hallgató eredményeit hazai és nemzetközi konferencián kell bemutatnia és angol nyelven publikálnia.
"

előírt nyelvtudás: angol
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): magyar, román
további elvárások: 
földtudomány, környezettudomány, terepi tapasztalatok

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )