Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Hegedűs D. Géza
A színházi nyelv és színpadi beszéd változásai - különös tekintettel a XX. századi radikális társadalmi és kulturális változásokra

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Színház- és Filmművészeti Egyetem
színházművészet
Doktori Iskola

témavezető: Hegedűs D. Géza
helyszín (magyar oldal): Színház- és Filmművészeti Egyetem
helyszín rövidítés: SZFE


A kutatási téma leírása:

A színházművészet nagysága éppen abban áll, hogy jelen idejű komplex nyelvével életértelmezést ad, segít a szűkebb és tágabb világ káoszának leküzdésében, a létezés értelmének hiteles, megbízható kialakításában, hiszen az alkotók az alkotásokat befogadó közönséggel együtt mélyen beágyazottak a saját koruk társadalmi, történelmi viszonyai közé.
A drámaírók, a zeneszerzők, a rendezők, a színészek, az énekesek, a táncosok, a látványtervezők, a fény- vagy hang-dizájnerek, a videó-tervezők nem az égből pottyantak a színházakba, hanem itt a földön tanultak, formálódtak a maguk emberi, társadalmi, történelmi, gazdasági, kulturális, pszichológiai, szociológiai, filozófiai, esztétikai és művészi közegében. Ők, ahogy Petőfi mondja, “mint kutya a földrengést”, úgy érzik a jövőt, és tehetségüknek, idegrendszerüknek, fantáziájuknak, mesterségbeli tudásuknak, szakmai tapasztalatuknak köszönhetően rendelkeznek egyfajta képességgel, hogy megújulni tudó színházi nyelven, műalkotások formájában mutassák be a valóságot, az ember és a világ viszonyának minden változását, még akkor, amikor ez a valóság, csak a vajúdás, az alakulás, a mitikus kezdet alakjában gomolyog az emberi láthatáron. A kérdés tehát az, hogy az elmúlt évszázad hatalmas történelmi kataklizmáira, azok óriási méretű, romboló, pusztító, vagy éppen a szabadság lehetőségeit felvillantó társadalmi hatásaira, az adott korszakokban, hogyan reagáltak a hazai színházi alkotók, társulatok, műhelyek? Milyen drámai művekkel, kik és miféle művészi elképzelésekkel, formanyelvi eszközökkel, alkotói attitűdökkel, stílusjegyekkel, műfaji elágazásokkal, keveredésekkel, és milyen emberi, művészi értékek mentén adtak lehetőséget a lét nagy kérdéseinek megfogalmazására, a közönséggel való együttgondolkodásra?


Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )