Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Afrikai sertéspestis elleni nukleozid-módosított mRNS-LNP vakcinafejlesztés és optimalizálás

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Bajusz Csaba
helyszín (magyar oldal): HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont
helyszín rövidítés: SZBK


A kutatási téma leírása:

Az afrikai sertéspestis (ASFV) egy rendkívül fertőző 170-190 kpb nagyságú kettős szálú DNS-vírus, mely Európában házi sertéseket és vaddisznókat betegít meg. A vírus főként az antigén prezentáló sejteket (dendritikus sejtek, makrofágok) fertőzi meg, ennek megfelelően számos immunszabályzó fehérjét kódol. Genetikai elemzések kimutatták, hogy a vírus genomja száznál is több (160) nyitott leolvasási keretet tartalmaz. A vírus magas lázat, valamint nagymértékű szöveti vérzéseket okoz, mely a fertőzött állatokban magas halálozást eredményez. Jelenlegi tudásunk alapján nem áll rendelkezésre megfelelő vakcina, illetve olyan állatorvosi kezelés, mely megfelelő védelmet, illetve kezelést biztosítana a fertőzésre. Az ASFV fertőzés okozta megbetegedés megelőzésének egyik megoldása egy hatékony védelmet nyújtó vakcina kifejlesztése jelentené, ugyanakkor az ASFV komplexitása nagyban megnehezíti egy sikeresen alkalmazható vakcina kifejlesztését. Az eddig azonosított virális antigének alkalmazása fehérje-, DNS- és virálisvektorokon alapuló vakcinákban nem eredményeztek megfelelő védelmet az immunizált állatok esetében. Számos immunológiai kísérletsorozatban alkalmazták a legyengített vírusokat tartalmazó vakcinákat, melyek hátránya, hogy potenciális veszélyt hordozhatnak egy esetlegesen fennmaradó virulencia, illetve revertálás következtében. A nukleozid-módosított mRNS-LNP technológia esetében nincs publikált adat arra vonatkozóan, hogy alkalmazták volna ASFV elleni vakcinafejlesztési kísérletekben. Ennek megfelelően a projekt célja egy ASFV elleni mRNS-LNP prototípus vakcina kifejlesztése és immunológiai jellemzése. A jelölt a kiválasztott ASFV antigén immunológiai jellemzésében, valamint a vakcina hatékonyságát növelő módosítások kidolgozásában és kivitelezésében vesz részt, melynek során ismereteket szerez különféle molekuláris biológiai (DNS-klónozás, PCR, in vitro transzkripció, dot blot) immunológiai (ELISA, ELISpot, HAI és T-sejt polifunkciós esszé) és sejtes módszerekben, továbbá betekintést és jártasságot szerez a kísérleti felhasználásra optimalizált hazai mRNS-LNP technológiai láncolatában.

előírt nyelvtudás: angol
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): angol
további elvárások: 
kezdeményező készség; tanulási hajlandóság; pontos, precíz

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )