Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A vadon élő rokon fajokból származó hasznos agronómiai tulajdonságok genomikai módszerekkel segített átvitele a búzába

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Molnár István
helyszín (magyar oldal): HUN-REN ATK Mezőgazdasági Intézet, Martonvásár, 2462, Brunszvik u. 2. Biológiai Erőforrások osztály, Génmegőrzési csoport (https://atk.hu/hu/mgi/novenyelettan-es-genetika/biologiai-eroforrasok-osztalya/)
helyszín rövidítés: ATK


A kutatási téma leírása:

A búza kitüntetett szerepet játszik Magyarország és a világ élelmezésében. Termésmennyiségét a szárazság és a magas hőmérséklet, valamint a különböző növénybetegségek jelentősen csökkenthetik. A búza ellenállóképességének fokozásának egyik lehetséges módja a kedvező tulajdonságok átvitele vad rokon fajokból keresztezések réven. A vadon élő Aegilops, Secale, Agropyron és Thinopyrum fajokat a búzanemesítés fontos génforrásaként tartják számon, melyek számos tételét tartják fenn a martonvásári Gabona Génbankban. Alkalmazásukat azonban korlátozza, hogy genomszerkezetük kevésbé ismert és nem állnak rendelkezésre olyan módszerek, melyek alkalmasak lennének az idegen kromatint hordozó búzanövények hatékony kiválogatására nagy növényi populációkból.
A Martonvásáron végzett kutatás keretében újgenerációs szekvenálás segítségével nagyfelbontású Genotyping-by-Sequencing (GBS) marker-rendszereket fejlesztünk. Ezeket a genomikai eszközöket automatizált molekuláris citogenetikai módszerekkel (GISH/FISH) kombináljuk, hogy kiválasszuk az idegen kromatint hordozó vonalakat a búza x idegen keresztezési programok származékai közül. Búza/idegenfajú addíciós, szubsztitúciós és transzlokációs sorozatokat hozunk létre. A szelektált vonalak betegség ellenállóságát, illetve szárazság- és hőtűrését szántóföldi és üvegházi környezetben vizsgáljuk.
Az interdiszciplináris kutatási projekt részeként a PhD hallgató lehetőséget kap bekapcsolódni ezekbe a kutatásokba, elsajátítani a szekvenálás, bioinformatika, molekuláris citogenetika, fajkeresztezés, stresszfiziológia és a nemesítés területén alkalmazott módszereit.

előírt nyelvtudás: angol (B2)
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): magyar
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )