Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Visky Sándor Béla
Bonhoeffer egyháztana a posztmodern gyülekezeti valóság tükrében

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Református Hittudományi Egyetem
hittudományok
Hittudományi Doktori Iskola

témavezető: Kovács Krisztián
társ-témavezető: Visky Sándor Béla
helyszín (magyar oldal): Debreceni Református Hittudományi Egyetem
helyszín rövidítés: DRHE


A kutatási téma leírása:

Szellem- és kultúrtörténeti tény, hogy a sok különböző forrásból táplálkozó és nehezen meghatározható „posztmodern korszellem” rányomja bélyegét a ma emberének mind egyéni, mind pedig közösségi-társadalmi önértelmezésére. Ennek hatása a keresztyén ember életében és az egyházban is érvényesül. Miközben megfigyelhető egyfajta kritikus teológiai megközelítése a jelenségnek, aközben szükségszerű egy árnyalt, objektív és nyitott olvasat és értelmezés is. Ugyanakkor fel kell tenni azt a kérdést is, hogy miben más ma egy adatt földrajzi-nyelvi közösség egyházi életének és gondolkodásmódjának, harcának és reménységének belső dinamikája a nyolcvan évvel korábbihoz képest? A dolgozat egyrészt a „posztmodern” jelenség, másrészt ennek egyházra gyakorolt hatását – ezek minden homály ellenére is megragadható és leírható csomópontjait – kívánja körüljárni, annak minden pozitívumával és negatívumával együtt. Ezek után azt kérdezzük: vajon Bonhoeffer egyháztana és a közösségi életre vonatkozó tanítása, ahogyan az különböző műveiből rekonstruálható, és amely jóval a posztmodern szemlélet teoretikus kibontása előtt született, vajon mennyiben jelenthet iránytűt a mai egyházi tájékozódásban, sajátosan pedig éppen a posztmodern szemlélet kihívásainak útvesztőjében? Más szóval: vizsgálatunk tárgya Bonhoeffer egyháztana és annak aktualitása a világ egyházai, közelebbről pedig a Kárpát-medence magyar reformátussága számára. Dietrich Bonhoeffer személye és teológiai gondolkodása különleges helyet foglal el az egyház és társadalom kapcsolatának prófétai-kritikai interpretációjában és az egyház sajátos helykeresésében. Olyan teológiai munkásságot fejtett ki, amely nem csupán korának egyházi és társadalmi kontextusában volt rendkívül releváns, hanem a halála óta eltelt évtizedekben újra és újra felszínre kerül az egyház és teológia közéleti és társadalmi szerepvállalását, prófétai-kritikai megszólalásait illetően.


Jelentkezési határidő: 2024-04-30


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )