Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
A személyiség polgári jogi védelmének aktuális kérdései

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Debreceni Egyetem
állam- és jogtudományok
Marton Géza Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola

témavezető: Kiss Tibor
helyszín (magyar oldal): DE ÁJK A/117.
helyszín rövidítés: A117


A kutatási téma leírása:

A személyiség széleskörű védelmét a különböző jogágak a maguk speciális jogvédelmi eszközeikkel biztosítják. Ebben a komplex védelemben kiemelt szerep jut a polgári jognak is. A magyar magánjogi szabályozás az elmúlt évtizedekben jelentős változáson ment keresztül, amelynek eredményei az Alaptörvényben, majd az új Polgári Törvénykönyvben is testet öltöttek, először teremtve normatív alapot és keretet a közszereplők személyiségi jogi védelmének. A jogalkotás azonban a mai napig mozgásban van, hiszen 2018-ban született új törvényi szabályozás a magánélet és az üzleti titok védelméről, 2020-ban pedig a bűncselekménnyel okozott kár, illetve sérelemdíj megtérítési iránt indított gyorsított perről. A képmáshoz és a hangfelvételhez fűződő jog kapcsán 2022-ben is született új törvényi szabály. A törvényalkotást több esetben kísérte alkotmánybírósági revízió, az új jogszabályi rendelkezésekre épülő „élő jog” folyamatosan alakul, amelynek lenyomatai az alkotmánybírósági határozatok, úgy is mint az alkotmányjogi panasz alapján megszületett döntések, valamint komoly relevanciával bírnak a Kúria eseti döntései is. A személyiségi jogok sokfélesége, a szabályozás keretjellege, a közérdek és magánérdek között húzódó ellentmondások, a változó bírósági gyakorlat mind-mind önmagukban is alapját képezhetik egy kutatásnak. A kutatás alapvető célja, hogy választ találjon arra a kérdésre, hogy mely polgári jogi eszközökkel valósulhat meg a leghatékonyabban a személyiség védelme, kialakítható-e olyan általános, keretjellegű normatív szabályozási rendszer, aminek segítségével elkerülhető a gyakori törvénymódosítás, milyen tág keretet indokolt adni a bírósági jogfejlesztő jogértelmezésnek. A kutatás során a dogmatikai alapokra építve empirikus elemző és jogösszehasonlító módszer segítségével adhatók meg az adekvát válaszok.

felvehető hallgatók száma: 2

Jelentkezési határidő: 2024-05-15


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )