Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Nagy áteresztőképességű fenotipizáló rendszer alkalmazása a növénybiológiai kutatásokban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Szegedi Tudományegyetem
biológiai tudományok
Biológia Doktori Iskola

témavezető: Darkó Éva
helyszín (magyar oldal): Martonvásár (Budapesttől 40 km re Székesfehérvár irányában), HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont, Mezőgazdasági Intézet.
helyszín rövidítés: CAR


A kutatási téma leírása:

Az ATK Mezőgazdasági Intézetében (Martonvásáron) 2023-ban beszerzésre került egy korszerű high-throughput fenotipizáló rendszer, melyhez hasonló jelenleg a világon csak 5 van. Összesen mintegy 220 m2 területen elhelyezkedő komplexum tartalmaz két egymástól függetlenül szabályozható, 460-1800 növény nevelésére alkalmas növénynevelő kamrát és egy mérőkamrát. A növénynevelő kamrákban a hőmérséklet, páratartalom, fény intenzitása és spektrális összetétele, valamint a CO2 szintje széles tartományok között szabályozható. A mérőkamrákban elhelyezett fluoreszcens, infravörös, RGB, 3D lézerszkenning és hiperspektrális detektorok lehetővé teszik számos morfológiai és fiziológiai paraméter detektálását. Mindezek nagy precizitással automatizált módon valósulnak meg szofisztikált software rendszerek segítségével.
A fenotipizáló rendszerben rejlő potenciál kiaknázása összehangolt, széles körű biológiai, informatikai és műszaki ismeretekkel rendelkező csapatmunkát igényel. Ebbe a csapatba várunk lelkes PhD hallgatókat, akik szívesen elsajátítanák az alapvető non-destruktív növénybiológiai kutatási módszereket (klorofill a fluoreszcencia indukció és quenching analízis, infra-red és hiperspektrális spektroszkópia), megismernék a kép és adatelemzés (big data) informatikai módszereit, elsajátítanák a rendszerirányítás és rendszerfejlesztés módszereit. A PhD munkán belül vizsgáljuk a környezeti faktorok (hideg, szárazság, hőség, emelt CO2) hatását (egyedi, vagy kombinált kezelésekben alkalmazva) különböző stresszérzékenységű gabonaféléken. Emellett a speciális LED vezérelt kamrák lehetővé teszik a fény intenzitásának és spektrális összetételének hatásának tanulmányozását a növények növekedésére és fejlődésére, valamint stresszérzékenységére.
Így összességében a PhD munka során nemcsak növénybiológiai, hanem informatikai és rendszerirányítási ismereteket is szerez a hallgató.

előírt nyelvtudás: angol (legalább középszinten)
ajánlott nyelvtudás (magyar oldal): magyar
további elvárások: 
előnyt jelent informatikai (pl.LINUX) ismerete, ill adatelemzési tapasztalat

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-08-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )