Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Belényesi Emese
Személyzetfejlesztési modellek, adaptációs lehetőségek

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Nemzeti Közszolgálati Egyetem
közigazgatás-tudományok
Közigazgatás-tudományi Doktori Iskola

témavezető: Belényesi Emese
helyszín (magyar oldal): https://antk.uni-nke.hu/oktatas/doktori-kepzes/kutatasi-temak
helyszín rövidítés: NKE


A kutatási téma leírása:

A közigazgatás személyi állománya

A kutatási terület a közigazgatás személyi állományát két megközelítésben tárgyalja. Egyrészről jogi-dogmatikai módszerrel mutatja be a közszolgálat jogi természetét, magyar relációban és nemzetközi összehasonlításban. A másik megközelítés az emberi erőforrás kezelése a közszolgálatban, különös tekintettel a hatékonyságra és a versenyképességre. E területhez tartozik a közszolgálati kompetenciák meghatározása és mérési módszerének kutatása is.


A kutatási téma interdiszciplináris jellegű: a vezetéstudomány és a közigazgatás-tudomány metszetében, rendszerelméleti megközelítésben vizsgálja a személyzetfejlesztés kérdéseit a közigazgatásban.
A téma jelentőségét az adja, hogy hazánkban évek óta napirenden van – a nemzetközi reformtörekvésekkel összhangban – a személyi állomány működési hatékonyságának és eredményességének javítása. Kormányzati oldalról megfogalmazódott a stratégiai szemléletre jellemző állapot megteremtésének igénye, és a szervezetek irányából is érkeznek kezdeményezések, amelyek ennek alkalmazását célozzák. Emellett a jogszabályi módosítások számos új folyamatot generálnak, ebből következően egyre nagyobb az igény a személyzetfejlesztés stratégiai szintű megközelítésére a közszervezetek működtetésében.
A kutatás célja a sikeresen alkalmazott, a közszervezetek szemszögéből adekvát személyzetfejlesztési modellek feltárása, különös tekintettel az új kihívásokra és a modern technológia által generált lehetőségekre, valamint azok adaptálását és gyakorlati alkalmazását célzó javaslatok, azaz új közigazgatási személyzetfejlesztési modellek megalkotása.
A kutatás módszere rendszerszemléletű és interdiszciplináris jellegű. A módszer alkalmazásának célja, hogy feltárásra kerüljenek a két tudományterület közötti lehetséges kapcsolódási pontok és összefüggések, illetve az azokat befolyásoló tényezők. A kutatás stratégiája kettős: egyrészt érvényesül a deduktív stratégia: a kontextus-tisztázó elméleti megalapozás során a leíró- értelmező-elemző jellegű modell (a témát a fent említett tudományterületek összefüggéseiben vizsgálja), másrészt az induktív stratégia is érvényesül: az empirikus vizsgálat során (a kvantitatív, illetve a kvalitatív felmérés módszerinek alkalmazásával), így ezek a konkrét vizsgálatok eredményei vezetnek el az új tudományos tézisekig.
A kutatás foglalkozik a közszektorban dolgozók pályára vonzásával, kiválasztásával, pályára illesztésével és pályán tartásával, valamint az innovatív technológiák bevezetésének hatásával a személyzetfejlesztési folyamatokra. A vizsgálat nem csak a hazai, hanem a nemzetközi gyakorlatokra is kiterjed, összehasonlítva azokat, az átültethető legjobb gyakorlatokat keresve.
A kutatás eredményeként a személyzetfejlesztés folyamatok problémakörében, a közigazgatás tekintetében érvényes új megoldások feltárására nyílik lehetőség, amelyek érvanyagot nyújthatnak az olyan döntések megalapozásához, mint pl.: a közszolgálati szervezetekhez milyen személyzetfejlesztési modellek illeszkednek a legnagyobb hatékonysággal és eredményességgel – ezzel is támogatva azok elterjedését, aktív beépülését a közigazgatás modernizációs folyamatába.

felvehető hallgatók száma: 4

Jelentkezési határidő: 2024-03-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )