Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Németh Erzsébet
A társadalomlélektani folyamatok mérése és a gazdasági előrejelzések megbízhatóságának kutatása

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Soproni Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Széchenyi István Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Németh Erzsébet
helyszín (magyar oldal): SOE
helyszín rövidítés: SOE


A kutatási téma leírása:

Amennyiben a gazdaságtudomány elméleti modellje nem eléggé megalapozottak, úgy az ezen alapuló gazdasági előrejelzések kevéssé megbízhatóak lesznek. Ennek egyik oka a modellek megalapozásához szükséges társadalomlélektani folyamatok figyelmen kívül hagyása, esetleg meg nem értése. Olyan társadalomlélektani jelenségek, mint a bizalom, a szorongás, a társadalmi tőke, a külső és belső kontroll attitűd, az önigazolás, a társadalmi normák, teljesítményorientáció, csoportsodrás, véleményvezérek befolyása (különösen a social media hatásaival felerősítve) stb. jelentősen befolyásolja az érintettek reakcióját egy-egy gazdasági-társadalmi jelenségre. A társadalmi bizalom megléte vagy hiánya a gazdasági előrejelzések fontos vizsgálandó tényezője, lásd például Covid terjedésének volumene és a társadalmi bizalom összefüggései. Számos kutatás rávilágított emellett arra, hogy még az olyan gazdasági kapcsolatok esetében is, ahol a minden fél racionális érdeke az együttműködési stratégiát támogatja, bizonyos alapvető társadalomlélektani problémák megnehezítik, vagy akár el is lehetetlenítik az együttműködést. Az együttműködéshez ugyanis a bizalom többféle formája szükséges. Ilyen például: 1. az önbizalom, a belső kontrollos attitűd, a teljesítménymotiváció; 2. az egymás iránti bizalom, a társadalmi tőke és 3. a megbízhatóság, vagyis olyan közösségi normák és értékek megléte, amelyet a felek vallanak, és amikhez tartják magukat. Számos a gazdaságtudomány szempontjából is fontos társadalomlélektani jelenség, mérésére jól kidolgozott mérőeszközök állnak rendelkezésre. A társadalomlélektan eredményeinek, mérési módszereinek beemelése a közgazdaságtudomány modelljeibe elkerülhetetlen. A társadalomlélektani folyamatok és a gazdasági előrejelzések megbízhatóságának kutatása egy multidiszciplinális szemléletű közgazdaságtan elterjedéséhez kíván hozzájárulni.

előírt nyelvtudás: magyar
felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )