Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Illés Bálint Csaba
A hatékony vállalkozásfejlesztés lehetőségei, korlátai és eszközei, a vállalkozások fejlődésének különböző szakaszaiban, illetve egyes üzletágakban

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Soproni Egyetem
gazdálkodás- és szervezéstudományok
Széchenyi István Gazdálkodás- és Szervezéstudományok Doktori Iskola

témavezető: Illés Bálint Csaba
helyszín (magyar oldal): Sopron
helyszín rövidítés: SOE


A kutatási téma leírása:

A kutatás célja a magyarországi kis- és középvállalkozások fejlődési lehetőségeinek, menedzsment sajátosságaiknak, a külső környezeti hajtóerőknek és fékezőerőknek feltárása, továbbá a vállalkozások fejlődési életciklusainak, az egyes életszakaszok sajátosságainak elemzése. A kkv-k menedzsment sajátosságainak kutatása nem csak az egyes funkcionális területeket érintik, hanem a sikeres vállalati működésben jelentős szerepet játszó minőségmenedzsment, illetve CSR tevékenységeket is.
A kkv-k fejlődésének vizsgálatánál az egyes az egyes életfázisokban alkalmazott vezetői eszköztár elemzését állítjuk: a folyamatok megszervezését, a szervezeti struktúra kialakítását, a stratégiák kialakulását, kialakításának módjait kutatjuk. Kiemelten vizsgáljuk, hogy az integrálódás, mint lehetőség bekerült-e a kis- és középvállalkozások stratégiáiba: a nemzetköziesedés, mint stratégiai cél megjelent-e a gyakorlatukban, illetve milyen szinten áll napjainkban az ilyen irányú stratégiai gondolkodás. A kutatásnál a növekvő kis- és középvállalkozásokra összpontosítunk, ezért kutatási mintáink a már legalább 5 éve működő és legalább 10 fővel rendelkező vállalkozásokat koncentrálnak. A kutatás során kiemelten foglalkozunk a mezőgazdasági termelő, illetve az élelmiszeripari ágazatok vállalkozásaival is.
Valamennyi vizsgálatunknál a magyarországi vizsgálatokon túl széleskörű (elsősorban a V4 országokat lefedő) nemzetközi összehasonlító vizsgálatokat is folytatunk.
A téma aktualitásának indoklása: A rendszerváltást követő másfél évtizedben, de különösen az Európai Unióhoz való csatlakozásunk kapcsán az érdeklődés középpontjába kerültek a kis- és középvállalkozások. Jelentősen megnőtt a szektorral foglalkozó kutatások, publikációk száma. A kutatások elsősorban a szektor társadalmi és gazdasági életben betöltött szerepének feltárására, a támogatási formáinak, finanszírozásának vizsgálatára irányulnak. A külső – pénzügyi, jogi, gazdasági – feltételek fontosságát nem vitatjuk, ugyanakkor meggyőződésünk, hogy a vállalkozások növekedési nehézségeinek jelentős része a „falakon belüli” problémákból is fakad. A nyugati piacgazdaságok kutatói rámutattak arra, hogy a szervezetek fejlődésükből következően tipikus irányítási-vezetési problémákkal néznek szembe és ezek megoldásától függ, képes-e a szervezet növekedni, vagy megreked egy adott fejlődési szinten, majd előbb-utóbb megszűnik, esetleg felvásárolják. Magyarországon egyelőre kevés, ilyen irányú - a vállalkozások fejlődésének tapasztalataiból kiinduló, pályafutásuk életciklusait és menedzsment eszközeit feltáró – empirikus vizsgálatot, kutatási programot bonyolítottak le, illetve még kevesebb ágazat specifikus kutatást végeztek. A kutatás ezt a hiányosságot is igyekszik csökkenteni.

felvehető hallgatók száma: 1

Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )