Bejelentkezés
 Fórum
 
 
Témakiírás
 
Kovács Ilona
Az emberi mentális képzelet objektív viselkedéses mérése és agykérgi hálózati korrelátumai

TÉMAKIÍRÁS

Intézmény: Semmelweis Egyetem
egészségtudományok
Semmelweis Egyetem Doktori Iskola

témavezető: Kovács Ilona
helyszín (magyar oldal): Semmelweis Egyetem
helyszín rövidítés: SE


A kutatási téma leírása:

Az emberi belső modellalkotás, hagyományos megfogalmazásban a mentális képzelet egyéni különbségeinek és agykéri korrelátumainak a feltárása a cél. Az uralkodó elméletek szerint a képzelet a vizuális érzékleti kép gyengített változata, így az agyi korrelátumok feltárása is leginkább a vizuális agykérgi területekhez kötötten zajlik. Hipotézisünk szerint a mentális képzelet túlmutat azon, hogy a percepció gyenge változata legyen: az emberre jellemző alkalmazkodás olyan eszközének tekintjük, amely a múlt emlékeit és a jövőre vonatkozó terveket kreatív folyamatok révén képes mentális kompozíciókká formálni, modellezni tudja a környezeti feltételeket, társas helyzeteket. Feltételezzük, hogy a képzelet egy olyan agykérgi hálózat aktivitásán alapszik, mely a szenzoros bemenettől nagyrészt függetlenül működik. Konkrétan, az agy nyugalmi állapotú hálózatát (mediális-frontoparietális hálózat, M-FPH) feltételezzük a képzeleti működés hátterében. A képzelet fentiek szerinti való újraértelemezésében először az ezen a területen hiányzó objektív vizsgálómódszerek kidolgozását tűztük ki célul, ezen belül speciálisan a korábban kifejleszett binokuláris rivalizáción és szemmozgáskövetésen alapuló módszert. Ezek segítségével úgy lehet mérni a képzeleti erő egyéni különbségeit, hogy az eredmények mentesek legyenek a korábbi vizsgálatokra jellemző válaszbeállítódási hibáktól. A kifejlesztett objektív mérőeszközök segítségével alacsony, átlagos és magas képzeleti erővel rendelkező csoportok kiválogatásával a képzeleti erő szintjének további kognitív képességekkel, valamint személyiség- és transzdiagnosztikus klinikai változókkal való összefüggését vizsgáljuk. Az eltérő képzeleti erejű csoportok M-FPH aktivitását ingerlés nélküli, tehát a nyugalmi hálózat működését hangsúlyozó helyzetekben (éber nyugalmi állapotban és alvás alatt) vetjük össze. A kutatás a Pszichológiai Kutatólaboratóriumban (Pázmány Péter Katolikus Egyetem) zajlik, szoros együttműködésben a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont munkatársaival, OTKA támogatással (K-143084, 2022-2026).


Jelentkezési határidő: 2024-05-31


2024. IV. 17.
ODT ülés
Az ODT következő ülésére 2024. június 14-én, pénteken 10.00 órakor kerül sor a Semmelweis Egyetem Szenátusi termében (Bp. Üllői út 26. I. emelet).

 
Minden jog fenntartva © 2007, Országos Doktori Tanács - a doktori adatbázis nyilvántartási száma az adatvédelmi biztosnál: 02003/0001. Program verzió: 2.2358 ( 2017. X. 31. )